aktualności

XLIII Zlot Grunwaldzki

dodano: 2014-07-18 14:07:30

Dzieci z Gromady Zuchowej „Ogniste Pióra” z Szubina uczestniczyły 8-13 lipca 2014 w XLIII Zlocie Grunwaldzkim. Obóz był podsumowaniem współzawodnictwa zuchów i harcerzy o tytuł oraz odznakę grunwaldzką.
Szubińska drużyna, po raz pierwszy przystępując do zdobywania tytułu, musiała przed Zlotem zrealizować obowiązkowe zadania: „Turniej Grunwaldzki”, „Grunwaldzki Zwiad”, „Jak na Zawiszy” oraz działanie na rzecz Zlotu Grunwaldzkiego. Przygotowania podsumowano w Kronice przesłanej do organizatorów. Za tę część zuchy z Szubina otrzymały maksymalną liczbę punktów.
Dalsza rywalizacja Drużyn Grunwaldzkich realizowana była podczas Zlotu. Zuchy musiały przejść próby wyznaczone przez króla Padraka I. Podczas zadań zebrały wszystkie niezbędne informacje i udzieliły właściwych odpowiedzi szacownemu władcy. Najmłodsi z rodu każdej drużyny przyjęli z rąk hm Przemysława Padraka mianowanie, a tym samym przyjęcie grupy do Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich. Nas reprezentował zuch Nikodem Lewandowski.
Czas na zlocie wypełniły zuchom liczne zadania i konkurencje. Każdy otrzymał glejt, na którym gromadził pieczątki potwierdzające udział w warsztatach lub punktach aktywności. Wszystkie dzieci jak i opiekunowie bardzo zaangażowali się w realizację zadań, czego wynikiem było otrzymanie naszywki zlotowej.
Zuchy w trakcie pobytu pełniły wartę przy bramie Gniazda Środkowa Polska, uczestniczyły w balu średniowiecznym, jak i gali Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej, bawiły się na koncercie zespołu Wszyscy Byliśmy Harcerzami. Kolejną atrakcją było Ogniobranie na Wzgórzu Jagiełły, połączone z przedstawieniem upamiętniającym Powstanie Warszawskie. Zuchy: Jakub Rusiewicz, Martyna Wojciechowska, Adam Witt oraz Michał Knychała brały udział w biegu na 600m pamięci dh. Basi.
Dzieci uczestniczyły także w grach i zabawach upamiętniających 100-lecie ruchu zuchowego w Polsce. W tym czasie między innymi wykonane zostało pamiątkowe zdjęcie lotnicze przedstawiające liczbę 100 ułożoną z zuchenek i zuchów. Oczywiście, szubinianie odwiedzili też Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, miasteczko rycerskie, gdzie dopingowali turnieje rycerskie i zawody łucznicze.
Korzystając z wyjątkowej atmosfery panującej na zlocie przygotowano dla kilku zuchów niespodziankę. Julka Tomkowiak, Zuzia Lewandowska, Martyna Wilczyńska i Szymon Grabowski w kaplicy pobitewnej złożyli Obietnicę Zuchową, potwierdzającą zdobycie drugiej gwiazdki zuchowej, Julka Grabowska zdobyła również pierwszą gwiazdkę zuchową. Brawo!
W deszczową sobotę Gromada Zuchowa „Ogniste Pióra” uczestniczyła w defiladzie na Wzgórze Pomnikowe. Podczas uroczystego apelu na Polach Grunwaldzkich 12 lipca otrzymała tytuł i odznakę Drużyny Grunwaldzkiej.
Na apelu podsumowującym, w ostatnim dniu Zlotu, zuchy otrzymały pamiątkowe buttony oraz dyplomy udziału w biegu. Na wniosek drużynowej Zuzanna Lewandowska i Wojtek Piechowiak otrzymali medale za godne reprezentowanie Gromady podczas apelu na Wzgórzu Pomnikowym. Na apelu głównym Jakub Rusiewicz otrzymał złoty medal za zajęcie pierwszego miejsca w biegu zuchowym.
Zlot był dla nas wszystkim niezapomnianym przeżyciem. Dał nam wiele radości i satysfakcji.
Bardzo dziękuję opiekunom: dh. Kasi Grabowskiej, Alicji Bałce i Marcinowi Tomkowiakowi za wsparcie i wytrwałość oraz niezwykłemu Panu Piotrowi Jurkowi za bezinteresowną pomoc.
Wyjazd był częścią projektu „Rycerskie zuchy z Szubina” dofinansowanego przez Gminę Szubin.

Pwd. Joanna Lewandowska





Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, ul. Szkolna 2, 89-200 Szubin, tel. (0-prefix-52) 384-24-75
kreacja i wykonanie InterMan