aktualności

Młodzi rycerze Niepodległej

dodano: 2018-03-05 10:03:53

Mamy taką a nie inną historię. W okresie XX wieku przez Polskę przeszły różne kataklizmy. Mieliśmy okupantów niemieckich, sowieckich i komunistycznych. Po nich pozostały miliony ofiar. Ich szczątki często były grzebane w różnych nieznanych miejscach. Bez edukacji na poziomie wychowania dzieci i młodzieży, przekazywania wiedzy historycznej o dziejach Polski i losach Polaków, nie ukształtujemy postaw patriotycznych młodego pokolenia. Stąd systematycznie w klasach gimnazjalnych podejmujemy działania nakierowane na przekazywanie uczniom wiedzy nt. tej najtrudniejszej historii przez lata komunizmu zakłamywanej. Chcąc przybliżyć, zainteresować tematem Żołnierzy Wyklętych od wielu lat w formie żywych lekcji historii uczniowie klas gimnazjalnych uczestniczą w wycieczkach do Warszawy gdzie na tzw. Łączce oddają cześć bohaterom polskiego podziemia po 1944 r. W 2017 r. uczniowie klas III gimnazjalnych spotkali się na Powązkach z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem podczas prowadzonych prac ekshumacyjnych. Było to przeżycie, które na zawsze pozostanie w pamięci.
Oddając hołd Żołnierzom Wyklętym 2 marca 2018 r. miała miejsce w Muzeum Ziemi Szubińskiej dla klas II i III gimnazjalnych Szkoły Podstawowej nr 1 w Szubinie prelekcja którą poprowadził Bartosz Tomczak- członek Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Wielkopolski, pasjonat historii Narodowych Sił Zbrojnych.
Młodzież mogła wysłuchać młodego pasjonata w tym temacie , który podkreślał, że historię poznajemy przez dotarcie do źródła. Wielokrotnie podczas prelekcji powtarzał, żeby poznawać tę historię prawdziwą nie tą która jest niezbadana, która zafałszowuje fakty.
Kontynuując temat Żołnierzy Wyklętych w Muzeum Ziemi Szubińskiej 5 marca 2018 r. odbyła się kolejna prelekcja dla młodzieży klas gimnazjalnych, którą poprowadził Kajetan Rajski- student Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, redaktor naczelny kwartalnika Wyklęci. Podczas prelekcji zachęcał młodzież do zainteresowania się historią bohaterów walk o niepodległość, którzy mieli być wyklęci z naszej pamięci, ale ta klątwa została zdjęta.
Polska się jeszcze o nas upomni- to słowa, które wypowiedział rotmistrz Pilecki przed wyrokiem śmierci wykonanym przez komunistów. Jego wizja spełniła się po ponad 60 latach.
Dlatego żyjąc w wolnym kraju winniśmy dawać świadectwo, kultywować pamięć o tych którzy oddali to co mieli najcenniejsze życie walcząc o wolną i niepodległą Ojczyznę.

Tekst Posadzy Marlena

Więcej zdjęć ze spotkań z Bartoszem Tomczakiem i Kajetanem Rajskim w galerii---TUTAJ





Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, ul. Szkolna 2, 89-200 Szubin, tel. (0-prefix-52) 384-24-75
kreacja i wykonanie InterMan