aktualności

ŚWIATŁO, KTÓRE ŁĄCZY

dodano: 2018-12-28 14:12:06

Patrol 13 Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej Wilcza Wataha (Hufiec Pałuki) wziął udział w wyjeździe po Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowanym przez Chorągiew Kujawsko-Pomorską ZHP. W pierwszym dniu zaplanowano zwiedzanie Krakowa. Harcerze obejrzeli wystawę szopek krakowskich i wzięli udział w warsztatach wykonywania krakowskich obwarzanek. Po południu autokarami wszystkie patrole z Chorągwi zostały przewiezione do pensjonatu w Murzasichle. Tam czekała na nich obiadokolacja oraz atrakcja w klimacie góralskim. W drugim dniu wzięliśmy udział w wędrówce po Tatrach udając się na Rusinową Polanę oraz do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr na Wiktorówkach. Popołudnie wypełnione zostało wodną zabawą w termach w Bukowinie Tatrzańskiej. Po powrocie i obiadokolacji udaliśmy się do Zakopanego na oficjalne otwarcie zlotu betlejemskiego i ogniobranie. W sobotę nasz patrol wziął udział w grze miejskiej po Zakopanem oraz skorzystał z wjazdu kolejką na Gubałówkę. Wczesnym rankiem w niedzielę wszystkie patrole wyruszyły autokarami z Murzasichle do Svit na Słowację. Tam została odprawiona Msza Święta dla harcerzy i skautów. Po mszy nastąpiło oficjalne przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju Chorągwiom, Hufcom oraz harcerkom i harcerzom.
Początkiem sztafety przekazywania z rąk do rąk Światła jest Betlejem. W Grocie Narodzenia Pańskiego płonie wieczny ogień. To właśnie od niego, co roku odpala się lampion, którego płomień niesiony przez skautów przez kraje i kontynenty obiega świat. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety, przyjmując Betlejemskie Światło Pokoju od skautów słowackich.
Pomocą w dobrym przeżywaniu wędrówki BŚP są działania i inicjatywy podejmowane w ramach naszej służby Bogu, Ojczyźnie i Bliźniemu. Tym razem przeżywać ją będziemy pod hasłem: ŚWIATŁO, KTÓRE ŁĄCZY.
phm. Joanna Lewandowska
Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, ul. Szkolna 2, 89-200 Szubin, tel. (0-prefix-52) 384-24-75
kreacja i wykonanie InterMan