aktualności
„Gmina Żydowska w Szubinie - religia, kultura, społeczeństwo
dodano: 2008-05-15 10:05:11
Nieczęsto mieszkańcy Szubina mają okazję posłuchać wykładu przybliżającego inne religie. Sposobność taka pojawiła się 14 maja 2008 r. w Muzeum Ziemi Szubińskiej bowiem odbyły się tam 3 prelekcje pt. „Gmina Żydowska w Szubinie - religia, kultura, społeczeństwo”. Muzeum nie chciało powielać innych tematów, które wcześniej były tematem różnych prelekcji lub wykładów w szubińskich placówkach kulturalno-oświatowych. Tak narodził się pomysł by o tych którzy tu żyli a po których śladów pozostało tak niewiele powiedzieć w ramach Dni Szubina w Muzeum.
W spotkaniu uczestniczyła młodzież gimnazjalna i licealna z Szubina i Rynarzewa a także mieszkańcy Szubina zainteresowani prezentowanym zagadnieniem (łącznie ponad 300 osób). Pan Marcin Dudek - pełnomocnik do spraw cmentarzy Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP przedstawił historię osadnictwa Żydów w Szubinie i organizowania się wyznawców judaizmu na terenie miasta. W Szubinie dom modlitewny został zbudowany w 1769 r., około 1750 r. powstał także cmentarz. W 1843 r. postawiono nową synagogę. Liczba Żydów zamieszkujących miasto zmieniała się: od 28 w roku 1788, do 307 w 1816r., w 1931 r. zmniejszyła się do 32. W 1932 r. do Gminy Żydowskiej w Szubinie włączono inne: Barcin, Kcynię, Nakło, Mroczę, Łobżenicę, Wyrzysk. Cała gmina w 1934 r. liczyła 251 Żydów. W czasie II wojny światowej Niemcy zamordowali kilku Żydów, pozostałych wysiedlili. W tym czasie zniszczono także cmentarz żydowski i zdewastowano synagogę, którą szubiniacy nazywają bożnicą.
Wykład nie dotyczył tylko historii. Marcin Dudek przedstawił sylwetki rabinów mających związek z Szubinem, ich działalność w innych miejscach Polski i świata. Wymienił m.in. takie nazwiska jak: Mosze, Leser Perl, Moses Mielciner. Posługując się porównaniami do religii chrześcijańskiej, w przystępny dla młodzieży sposób przedstawił niektóre zagadnienia judaizmu. W wykładzie wykorzystał projekcję zdjęć. Poruszył także zagadnienie koszerności jedzenia, zasad codziennej modlitwy, cmentarza i jego odwiedzin (Żydzi mają obowiązek odwiedzać cmentarz 2 razy w roku), zapoznał z częściami ubioru tj.: tałes, jarmułka. Słuchacze mieli okazję poznać także m.in. słownictwo związane z kulturą żydowską tj. macewa (nagrobek), mykwa (łaźnia). Prelegent odpowiadał także na pytania. Zapytano m.in. o cmentarz żydowski w Szubinie (czy planowane są jakieś prace z tym miejscem) i Rynarzewie ( gdzie dokładnie się znajduje), udział Żydów w życiu społecznym miasta. Obecny na prelekcji Edmund Kalinowski podzielił się własnymi wspomnieniami dotyczącymi Żydów w Szubinie. Na spotkaniu pojawił się także temat wydanej niedawno książki Jana T. Grossa „Strach”.
WIĘCEJ ZDJĘĆ W NASZEJ GALERII
|