aktualności
JUBILEUSZOWY BANKNOT MIEJSKI - 12 KCYŃ już 1 stycznia
dodano: 2011-12-15 09:12:04
Inaugurację jubileuszowego roku 750-lecia nadania praw miejskich Kcynia uczci emisją promocyjnego bonu miejskiego - kolekcjonerskiego banknotu o symbolicznym nominale 12 KCYŃ. Nasz banknot wydrukowany został na papierze chronionym w nakładzie tylko 1500 numerowanych egzemplarzy. Jednym z dodatkowych zabezpieczeń przed fałszowaniem zastosowanym przy jego produkcji jest monochromatyczne logo roku jubileuszowego Kcyni nadrukowane farbą niewidoczną w świetle dziennym, natomiast świecącą w promieniach ultrafioletowych.
12 Kcyń oficjalnie wchodzi do obiegu 1 stycznia 2012 r. W Kcyni uroczysta prezentacja będzie miała miejsce 7 stycznia 2012 r., podczas corocznego spotkania noworocznego Burmistrza Kcyni, które w tym roku połączone jest z inauguracją roku jubileuszowego. Od następnego dnia będzie można go kupić w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury im. K. Prillowej w Kcyni, który będzie jedynym punktem, gdzie będzie można nabyć ten kolekcjonerski, jubileuszowy, niepowtarzalny i limitowany "gadżet jubileuszowy". Nie należy zwlekać z kupnem, bo 12 Kcyń wychodzi w ogólnopolskim nakładzie w zaledwie 1.500 szt.
Cena jubileuszowego bonu to zaledwie 13 złotych.
Awers kcyńskiego banknotu sygnowany herbem miasta i podpisem burmistrza Piotra Hemmerlinga przedstawia historyczne pieczęcie księcia Bolesława Pobożnego, który w czerwcu 1262 r. wystawił przywilej lokacyjny. Na rewersie widnieje wizerunek księcia oraz rękojeść i fragment głowni „Szczerbca” – miecza koronacyjnego królów Polski.
„Szczerbiec” – eksponowany dziś na Wawelu jako najsłynniejsze z zachowanych polskich insygniów koronacyjnych – najprawdopodobniej należał właśnie do księcia Henryka Pobożnego i za jego panowania był mieczem ceremonialnym używanym podczas sądów książęcych.
W 2009 r. Kcynia jako pierwsze miasto w Polsce wydała pamiątkowy banknot miejski 10 EUROKCYŃ. Piszemy o tym tutaj. 10 EUROKCYŃ wyemitowanych zostało w 5 rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Głównym motywem kolekcjonerskiego bonu miejskiego Kcyni jest postać prof. Jana Czochralskiego (1885-1953), którego biografia oraz dorobek są godne przypomnienia i zasługują na popularyzację. Szczególnie, że 29 czerwca 2011 r. Senat Politechniki Warszawskiej uchwałą nr 338/XLVII/2011 przywrócił dobre imię prof. Jana Czochralskiego.
Od momentu wyemiotowania przez Kcynię pierwszego bonu miejskiego w nasze ślady poszło już ponad 20 miast. Na Kujawach i w Wielkopolsce swoje bony miejskie wyemitowały: Jarocin, Aleksandrów Kujawski, Inowrocław, Bydgoszcz i Koło.
Tworzy się wspaniała, historyczna kolekcja numizmatyczna - w 2008 r. wyemitowano dukat lokalny "4 Kcynie" i "40 Kcyń" (pisaliśmy o tym tutaj), w 2009 r. bon miejski "10 Eurokcyń". 1 stycznia 2012 r. do obiegu wejdzie 12 Kcyń, a w czerwcu przygotowywana jest emisja drugiego dukata.
Z ramienia Urzędu Miejskiego koordynacją przedsięwzięcia zajmuje się , organizacją sprzedaży zaś Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kcyni.
---------------------------------------------------
Tekst: Anna Duda-Nowicka, Urząd Miejski w Kcyni
|