aktualności

Kolej trafiła do Muzeum

dodano: 2008-05-29 11:05:48

W środę 28 maja 2008 r. o godzinie 17.00 w Muzeum Ziemi Szubińskiej odbył się wernisaż wystawy fotografii pt. MAGICZNE MIEJSCA- DWORCE KOLEJOWE POWIATU NAKIELSKIEGO. Wystawa pokazuje fotografie autorstwa Katarzyny Cieniuch z Szubina, Kamili Czechowskiej z Szubina, Anny Duda z Kcyni, Piotra Adamczewskiego z Rynarzewa, Piotra Bembenka z Szubina, Tomasza Pasieki z Nakła n. Notecią, Andrzeja Sołtysiaka z Nakła n. Notecią, Dariusza Stańczyka z Nakła n. Notecią. Wystawie towarzyszy prezentacja grafik o tematyce związanej z koleją autorstwa Mirosława Banacha z Szubina i pasteli Zygmunta Szota z Nakła. Na wystawie pokazywane są pamiątki związane z kolejarską rodziną Dudkiewiczów z Kołaczkowa i kolejarzem Hipolitem Nitką z Szubina, a także pamiątki ze zbiorów szubińskiego Muzeum. Wystawa połączona jest z prezentacją multimedialną związaną z kolejnictwem na bazie zdjęć współczesnych oraz archiwalnych Muzeum w Nakle i Szubinie.
Mirosław Banach urodził się w 1960 r. w Krasnymstawie w województwie lubelskim. Pracuje na kolei, a od wielu lat jego praca stała się także tematem prac plastycznych. Jest członkiem Szubińskiej Grupy Plastyków Plama’s. Obok grafik o tematyce kolejowej tworzy także martwe natury i prace o tematyce marynistycznej. Wystawiał w Bydgoszczy, Toruniu a także na festynie kolejowym w Wolsztynie. Na wystawie w Szubinie pokazuje parowozy krajowe i zagraniczne z całego okresu istnienia kolei a także zabudowę kolejową, w tym także szubińską.
Zygmunt Szot urodził się w 1949 r. w Strzelnie. Po ukończeniu technikum chemicznego wstąpił do szkoły oficerskiej. Ma za sobą studia na wydziale malarskim Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dobrze czuje się w pasteli i malarstwie olejnym. Jego prace dostępne są w kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą. Obecnie mieszka w Nakle i temat piękna Krajny często gości w jego pracach.
Zadanie zostało dofinansowane ze środków Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią w ramach otwartego konkursu nr 3. Partnerzy Muzeum Ziemi Szubińskiej w projekcie: Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kcyni, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Mroczy, Gminna Biblioteka Publiczna w Sadkach.
Na wystawę w Szubinie przybyli wszyscy autorzy, w tym także autor największej ilości fotografii Tomasz Pasieka z Muzeum Ziemi Krajeńskiej. O projekcie, w ramach którego realizowane jest zadanie, mówiła Kamila Czechowska, pomysłodawca zadania. Głos zabrał także starosta nakielski Andrzej Kinderman, który - jak wyjaśnił - pochodzi z rodziny kolejarskiej i bardzo długo mieszkał w obiektach kolejowych w Nakle, stąd bierze się jego sentyment do tego tematu. Dodał także, że prace godne są utrwalenia dla kolejnych pokoleń. Silvana Oczkowska, radna sejmiku wojewódzkiego, w swojej wypowiedzi doceniła artystów prezentujących swoje prace fotograficzne i malarskie na wystawie. Benigna Olszewska mówiła o dbałości, jaką otaczali swoje stacje zawiadowcy, a także o grze guzikami od munduru kolejarskiego nazywanej przez dzieci „Adlerami”. Muzeum wzbogaciło się także o zdjęcie z lat 30. XX wieku przedstawiające kolejarzy z Wąsosza przekazane podczas wernisażu przez Halinę Leszczyńską oraz zdjęcie wieży ciśnień w Szubinie przekazane przez Jadwigę Jurkiewicz. Głos zabrał także Filip Sieradzki z Bydgoskiego Towarzystwa Przyjaciół Kolei, który wyraził zadowolenie, że powstają inicjatywy mające za zadanie ocalenie od zapomnienia uroku kolei. Wspomniał także o festynach kolejarskich w Wolsztynie i Chabówce. Akcentem literackim była deklamacja wiersza Juliana Tuwima „Lokomotywa” zaprezentowana przez ucznia klasy I c Kacpra Olszewskiego, który wygrał konkurs recytatorski w Szkole Podstawowej nr 1 w Szubinie.
Wystawa w lipcu pokazywana będzie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Sadkach, w sierpniu w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kcyni i Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle, we wrześniu w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji w Mroczy.
W ramach projektu Muzeum będzie prowadziło zajęcia plastyczne dla dzieci związane z koleją. Dzieci pod wrażeniem obejrzanych fotografii będą rysować swój świat kolei a także kolorować, malować lub wylepiać plasteliną lokomotywy.

ZDJĘCIA Z WERNISAŻU W NASZEJ GALERII
ZDJĘCIA Z PROJEKTU JUŻ NIEDŁUGO W NASZEJ ZAKŁADCE - BUDYNKI PKP





Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, ul. Szkolna 2, 89-200 Szubin, tel. (0-prefix-52) 384-24-75
kreacja i wykonanie InterMan