aktualności

Powstańcy Bolesław Walkiewicz i Szczepan Sławiński już w Muzeum

dodano: 2008-06-23 14:06:33

W ubiegłym tygodniu pamięć o kolejnych powstańcach została przywrócona w Muzeum Ziemi Szubińskiej. Stało się to za sprawą córek powstańców wielkopolskich, które postanowiły podzielić się swoją wiedzą z Muzeum. W placówce gościła Wanda Cholewińska, córka Szczepana Sławińskiego oraz Wanda Kruszyńska, córka Bolesława Walkiewicza i siostrzenica Stanisława Najdocha.
Szczepan Sławiński urodził się w 1898 r. w Laskownicy jako syn Józefa i Marii. Był bratem Jana Sławińskiego, powstańca zmarłego od ran w Poznaniu w 1919 r. Sam też walczył w powstaniu na froncie północnym. Mieszkał i pracował w części Dobieszewa zwanym Skoczkiem Młynem. Podobnie jak brat spoczywa na cmentarzu w Smogulcu. Bolesław Walkiewicz to powstaniec urodzony w 1898 r. w Annowie koło Wyrzyska, którego rodzicami byli Jakub i Józefa Chwiałkowska. Mieszkając już w Wyrzysku, gdy przyszła powstańcza fala, wstąpił do kompanii wyrzyskiej. Po powstaniu pracował jako kierowca w młynach naszego regionu. Po wojnie zamieszkał w Szubinie. Do powstania jako młody chłopak i wbrew woli rodziców wstąpił także Stanisław Najdoch, który był wujem Wandy Kruszyńskiej. Walczył w szeregach kompanii wyrzyskiej na froncie nadnoteckim. Po powstaniu mieszkał w Wyrzysku, Wągrowcu a następnie w Rawiczu. Pracował jako komornik.
Mieszkanki Szubina przekazały kluczowe informacje na temat swoich bliskich, którzy walczyli na froncie północnym w czasie powstania wielkopolskiego. Dzięki temu Muzeum w Szubinie wzbogaciło się o trzy powstańcze sylwetki. Podczas spotkania Wanda Kruszczyńska przekazała do zbiorów naszej placówki 6 fotografii, w tym zdjęcie ojca Bolesława Walkiewicza, zbiorową fotografię weteranów z kompanii wyrzyskiej ze sztandarem oraz zdjęcie wuja Stanisława Najdocha w mundurze i z odznaczeniami. Cieszy nas, że mieszkańcy nie tylko przekazują do Muzeum darowizny dotyczące swoich bliskich, ale także, że dzielą się z nami wiedzą na temat powstańców wielkopolskich. Dzięki temu pamięć o tych wydarzeniach i postaciach biorących w nich udział jest ciągle żywa.

Na zdjęciu w centrum Wanda Kruszyńska i z prawej Wanda Cholewińska w rozmowie z Kamilą Czechowską





Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, ul. Szkolna 2, 89-200 Szubin, tel. (0-prefix-52) 384-24-75
kreacja i wykonanie InterMan