aktualności

Gąsawka szlakiem dla kajakarzy

dodano: 2012-04-13 13:04:12

14 kwietnia 2012 r. był mglisty i chłodny. Zaplanowany na ten dzień spływ kajakowy rzeczką Gąsawką zapowiadał się niezbyt zachęcająco. Część potencjalnych uczestników miała rozterki, czy wybrać ciepły poranek w domowym zaciszu? Czy też dzień zacząć od moczenia się i mozolnego wiosłowania?… Zwyciężył upór i determinacja aby urozmaicić cotygodniowy rytuał sobotniego poranka. Trzydziestu chętnych wzięło udział w Inauguracji Sezonu Kajakowego w Powiecie Nakielskim a zarazem w Zlocie Młodych Kajakarzy na rzece Gąsawce. Impreza została zorganizowana przez Koło Turystów Górskich przy Zakładzie Poprawczym w Kcyni przy współudziale Regionalnego Towarzystwa Wioślarskiego „Bydgostia” z Bydgoszczy i Stowarzyszenia Rozwoju Inicjatyw Rynarzewa. GALERIA ZDJĘĆ ------ ZOBACZ TUTAJ
Cennego wsparcia materialnego udzieliły: Urząd Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią, Zakład Poprawczy w Kcyni i MLKS „Orzeł” Kcynia. Spływ ten adresowany był do młodzieży naszego regionu, wzięli w nim udział uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im St. Wyspiańskiego z Szubina pod opieką wspaniałej propagatorki sportów wodnych koleżanki Małgorzaty Pingot, młodzi kajakarze z Rynarzewa pod opieką kolegi Michała Szwedy, kajakarze z Kcyni prowadzeni przez Jacka Maćkowskiego, oraz grupa kajakarzy z Bydgoszczy i okolic , którą przyprowadził bydgoski animator turystyki kajakowej kolega Krzysztof Pawlicki. Celami tego spływu poza doskonaleniem umiejętności pływania po wodach płynących było także ukazanie młodzieży konieczności dbania o czystość rzek naszego regionu. Gąsawka jest rzeczką wymagającą szczególnej opieki i troski wszystkich mieszkańców miejscowości leżących nad nią.
O 9.00 spotkaliśmy się przed Muzeum Ziemi Szubińskiej im Z Erdmanna. Pani Katarzyna Cieniuch pracownica tego muzeum przybliżyła nam przeszłość Szubina w czasie krótkiej prezentacji multimedialnej oraz oprowadziła po salach ekspozycyjnych. Towarzyszyła nam aż do ruin zamku w Szubinie i zapoznała nas z jego przeszłością. Naładowani pozytywną energią rozpoczęliśmy spływ spod ruin tegoż zamku.
Komandor spływu w czasie odprawy powitał wszystkich uczestników spływu, omówił cele spływu, zwracając uwagę na zbieranie pływających po rzece pustych butelek i innych śmieci, następnie omówił zasady bezpieczeństwa obowiązujące w czasie tego spływu, oraz sygnały alarmowe. „Latarnikiem” - prowadzącym został Instruktor Kajakarstwa Tomasz Bodnar do pomocy miał doświadczonych kajakarzy wychowanków ZP Kcynia, zamykającym był Instruktor Kajakarstwa Jacek Maćkowski. Efektownymi zjazdami do wody z wysokiego brzegu na „jedynkach” rozpoczęliśmy spływ. Pogoda jakby na zamówienie zrobiła się przepyszna, słoneczne ciepło poprawiało nam humory a szczególnie tych, którzy zażywali przymusowych kąpieli w jeszcze zimnej wodzie o tej porze roku. Pięciu młodych adeptów kajakarstwa wśród salw śmiechu i przy życzliwej pomocy funkcyjnych gramoliło się nieporadnie z wody. Miejscem między etapowego odpoczynku był jaz w Skórzewie gdzie wszyscy przenosiliśmy kajaki. Posileni kanapkami i herbatą z termosów nabraliśmy sił do dalszej wędrówki.
O godzinie 13.30 dopłynęliśmy do Rynarzewa. Powitali nas tutaj serdecznie: koleżanka Iwona Szweda prezes Stowarzyszenia Rozwoju Inicjatyw Rynarzewa oraz Przewodniczący Rady Powiatu w Nakle nad Notecią Artur Michalak. Po załadowaniu kajaków na przyczepki i przebraniu się z przemoczonych rzeczy, zebraliśmy się przy integracyjnym ognisku. Kolega Jacek Maćkowski podziękował wszystkim uczestnikom za udział w spływie i wspaniałą atmosferę w czasie jego trwania. Złożył na ręce kolegi Artura Michalaka podziękowania dla Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią za wsparcie inicjatyw propagujących kajakarstwo w naszym regionie. Na koniec refleksja czy takie spływy mają sens?
Młodzież była zachwycona możliwością spędzenia w aktywny sposób czasu wolnego. Miarą wielkości tego zainteresowania był fakt , że młodzi kajakarze z Kcyni, którzy udostępnili swój sprzęt kolegom z Szubina i Rynarzewa tego samego dnia o godzinie 15.30 zebrali się nad jeziorem w Wąsoszu i tam aktywnie szkolili się w opanowaniu technik kajakowych na tych samych kajakach, które do południa płynęły wcześniej po Gąsawce.
GALERIA ZDJĘĆ ------ ZOBACZ TUTAJ
Tekst Jacek Maćkowski/www.kcynia.pl





Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, ul. Szkolna 2, 89-200 Szubin, tel. (0-prefix-52) 384-24-75
kreacja i wykonanie InterMan