aktualności
Nasi harcerze na szlaku „wybuchowej historii Bydgoszczy
dodano: 2012-07-30 10:07:44
Korzystając ze sprzyjającej aury, w dniu 26 lipca br., szubińska drużyna postanowiła wybrać się wraz z uczestnikami półkolonii organizowanych przez Szubiński Dom Kultury, na wycieczkę do EXPLOSEUM DAG FABRIK BROMBERG – Muzeum mieszczącego się na byłych terenach ZACHEM-u w Bydgoszczy.
Tajemnicze miejsca ukryte pod ziemią, a także surowa, solidna zewnętrzna architektura zapowiadała ciekawą wycieczkę i odkrywanie podziemnych tajemnic. Świetnie zachowana wojenna infrastruktura, poszerzona o sale ekspozycyjne, w których nagromadzone są różne pamiątki z okresu produkcji nitrogliceryny, poszerzone o projekcje, tablice interaktywne oraz ekspozycje muzealne stanowią nie lada atrakcję dla pasjonatów, a także dzieci. Oprócz poszczególnych liń produkcyjnych, opatrzonych makietami w przekroju, co pomaga wyobrazić sobie ogrom tych budynków jak i skalę produkcji; została także pokazana w formie dokumentów pisanych i fotografii praca ludzi, w większości wyniszczająca, kończąca się śmiercią, na którą miały również wpływ bezpośrednie narażenia się na działanie czynników chemicznych, a także głód i praca ponad siły.
Dodatkowo mogliśmy podziwiać zbiory białej broni, różnego rodzaju pistolety, sztucery i karabiny, machiny oblężnicze, używane w średniowieczu, część maszyn i sprzętu używanego podczas ostatniej wojny, obejrzeliśmy siłę rażenia bomb atomowych, o potężnej mocy, które robiły ogromne wrażenia na uczestnikach ekspozycji. Dodatkowo zwiedziliśmy salę poświęconą AK, i akcjom konspiracyjnym, a także salę poświęconą Armii Radzieckiej, która przejęła ten zakład produkcyjny, w czasie wyzwalania Bydgoszczy. W sali tej znajduje się słynny wiersz „RUNĄ…”, pisany na chwałę Stalina, lecz czytany po linijce przedstawia całkiem inną treść (utwór kryptograficzny).
Warto napomnieć, iż Exploseum w Bydgoszczy jest jednym z dwóch największych zakładów produkcyjnych w Europie. Drugi znajduje się w okolicach Zielonej Góry, lecz tutejszy obiekt jest dobrze zachowany. Niestety, brak jest elementów lini produkcyjnej (wszystkich metalowych części). Z relacji świadków wynika, że przez rok po wyzwoleniu i przejęciu Zakładu wywieziono ok. 1500-1800 wagonów stali i elementów produkcyjnych, gdzie ślad zaginął na Ukrainie, a reszta objęta jest tajemnicą.
WDH w Szubinie chciałaby podziękować Dyrekcji Szubińskiego Domu Kultury za zamówienie rezerwacji na wejście na trasę i pomoc w transporcie. Również chcielibyśmy podziękować Panu Marcinowi Witt, za użyczenie busa, co znacznie ułatwiło nam podróż.
Pozostaje nam tylko zaprosić do wykorzystania aktywnie wakacji i wybranie się na wycieczkę do DAG Fabryk Bromberg.
Drużynowy WDH w Szubinie
Tomasz Lewandowski
Akcja przeprowadzona w ramach Roku Regionów.
Foto: Joanna Lewandowska, Mateusz Giza.
Galeria zdjęć autorstwa Joanny Lewandowskiej i Mateusza Giza---- ZOBACZ TUTAJ
|