aktualności

Zapal znicz pamięci

dodano: 2012-10-30 13:10:14

Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna i Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego zachęca do kultywowania pamięci o bohaterach, którzy oddali życie za Ojczyznę. W najbliższych dniach możemy to zrobić przy okazji pamiętania o swoich bliskich.

„Wszystkim Tym, którym w sercach
Nie wygasła miłość Ojczyzny -
Wszystkim Tym, co nie dali się zwieść -
Tym - co odnieśli krwawe blizny -
I tym - co polegli... Cześć!
Tym - co chwycili za broń -
Tym - co nie stracili nadziei -
Tym - co szli i walczyli - jak lew -
Tym - co ranami okryci pomarli -
Tym - co byli jak gniew boży
I Tym - których dumna postawa
We wrogach budziła strach.
...Cześć i Sława!”

Gmina i miasto Szubin posiadają wiele miejsc, które związane są z historią.
Są jednak takie miejsca, o których pamiętać powinniśmy wszyscy. Pamiętać o Tych, którzy walczyli w mrocznym okresie zaborów i zmagań w obronie odrodzonej Rzeczypospolitej. Pamiętajmy o Duchowych Przywódcach z okresu zaboru pruskiego, o Działaczach Społecznych, Bohaterach Pracy u podstaw, których dzieło chcemy kontynuować. Zatrzymajmy się w zadumie, oddając cześć Tym, dzięki którym po latach zaborów odrodziła się niepodległa Polska, jak również Wszystkim, którzy bronili odzyskanej niepodległości, płacąc za to krwią i życiem. Tym Powstańcom, którym „nikt iść nie kazał, a poszli”.

Przywołajmy pamięć tragicznych wydarzeń II wojny światowej. Niech staną do apelu poległych Żołnierze Września ’39, Niezłomni Bohaterowie Polskiego Państwa Podziemnego oraz Walczący na wszystkich frontach II wojny światowej. Nie zapomnijmy o Zmarłych w obozach jenieckich i na terenach okupowanych przez III Rzeszę. Wspomnijmy Ofiary Stalinizmu, Zamordowanych w Katyniu, Kozielsku i Ostaszkowie, a także Pomordowanych na Kresach Południowo-Wschodnich przedwojennej Rzeczypospolitej.
Wspomnijmy Cywilne Ofiary II wojny światowej i zatrzymajmy się przy pamiątkowych tablicach licznie rozsianych na terenie naszego kraju.

To jest wyrazem naszej pamięci o Tych, którzy byli przed nami.
Choć Ich nie znaliśmy, jesteśmy Im wdzięczni − za czyny, poświęcenie, czasem i ofiarę życia.





Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, ul. Szkolna 2, 89-200 Szubin, tel. (0-prefix-52) 384-24-75
kreacja i wykonanie InterMan