aktualności

Wizytacja Miejsc Pamięci Narodowej w województwie kujawsko-pomorskim

dodano: 2008-10-02 14:10:04

2 października, w czwartek, Muzeum Ziemi Szubińskiej gościło około czterdziestoosobową grupę. Członkowie Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Województwa Kujawsko-Pomorskiego odbywali terenową wizytację miejsc pamięci narodowej.
Wśród nich były osoby współpracujące z muzeum, biorące udział w różnych inicjatywach, które placówka podejmuje, byli to m.in. Marian Kadow - Prazes Zarządu Okręgu Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919; ppłk rez. Wojciech Zawadzki, który wziął udział m.in. w III sesji popularnonaukowej zorganizowanej przez muzeum “Czas wojny. Wybrane zagadnienia z okresu II wojny światowej”; Eugeniusz Siemaszko, który użycza eksponatów z własnej kolekcji dla muzeum.
Członkowie Komitetu w nawiązaniu do zbliżającej się 90. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego odwiedzili miejsca związane z powstaniem 1918/1919 w powiecie nakielskim, żnińskim, mogileńskim i inowrocławskim. Przybyli również do Muzeum, które prowadzi działalność naukową dotyczącą m.in. Powstania Wielkopolskiego, zbiera pamiątki związane z tymi wydarzeniami i dba, by pamięć o nim była zachowana.
Przed Domem Polskim, przy tablicy informującej o ważnych wydarzeniach, jakie miały miejsce w budynku muzeum (to właśnie w tym miejscu zbierali się mieszkańcy jeszcze przed wybuchem powstania, tu zawiązała się w 1918 r. Rada Robotniczo-Żołnierska, tu zbierali się szubiniacy biorący udział w Powstaniu Wielkopolskim), delegacja w składzie Wicewojewoda Województwa Kujawsko-Pomorskiego Dariusz Kurzawa i przedstawiciele starostwa Tomasz Miłowski i Zbigniew Sabaciński złożyli kwiaty. Członkowie Komitetu odwiedzili także pomnik-mogiłę powstańców na szubińskim cmentarzu. W Muzeum goście wysłuchali prelekcji przedstawionej przez Kamilę Czechowską i obejrzeli prezentację multimedialną poświęconą miejscom pamięci narodowej związanym z walkami powstańczymi na terenie regionu kujawsko-pomorskiego. Zwiedzili również muzeum i z ciekawością wysłuchali fragmentów bogatej i ciekawej historii, którą posiada Szubin, poznali sylwetki mieszkańców miasta i okolic. Po prezentacji głos zabrał Wicestarosta Powiatu Nakielskiego - Tomasz Miłowski. Zwrócił się z prośbą do Komitetu, by wspomógł upamiętnienie ważnych wydarzeń, jakie miały miejsce w Paterku w okresie II wojny światowej. Wicewojewoda Województwa Kujawsko-Pomorskiego Dariusz Kurzawa zwrócił uwagę również na ważne wydarzenia, jakie miały miejsce właśnie w tym regionie. Głos zabrał także burmistrz Szubina Ignacy Pogodziński, który mówił o tym, że miasto stara się, by pokazać młodzieży naszego terenu jej korzenie i historię. Podziękował także nauczycielom historii i innych przedmiotów za zaangażowanie, aktywność. Dyrektor muzeum Kamila Czechowska poinformowała o przygotowaniach obchodów rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, jakie mają miejsce w powiecie nakielskim. Podczas spotkania nawiązywano do kolejnej rocznicy, jaką będziemy obchodzić w 2009 roku – 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Nieprzypadkowo – wielu Powstańców Wielkopolskich w okresie tym było prześladowanych właśnie za udział w walkach w 1918/1918r., wielu straciło życie. Muzeum planuje w związku z obchodami tej rocznicy kolejny projekt: “Świadectwa pamięci - wojenne miejsca pamięci w obiektywie”. Na bazie zdjęć powstanie wystawa i prezentacja multimedialna o historii tych miejsc, historii II wojny światowej.

Więcej zdjęć w naszej galerii.





Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, ul. Szkolna 2, 89-200 Szubin, tel. (0-prefix-52) 384-24-75
kreacja i wykonanie InterMan