aktualności
Stańmy do Apelu!
dodano: 2008-10-31 20:10:03
Gdy nadejdzie czas ciszy i zadumy, wszyscy odwiedzamy cmentarze i miejsca śmierci drogich nam osób, odwiedzamy groby bliskich nam zmarłych na cmentarzach gminy Szubin. Zapalamy znicze i modlimy się przy mogiłach. Jest to jedyny dzień w roku, który skłania nas do wspomnień o zmarłych, do zadumy i refleksji.
Nie możemy zapomnieć o tych, dzięki którym żyjemy w kraju wyzwolonym. Wspomnijmy powstańców styczniowych, powstańców wielkopolskich - bohaterów Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, które na froncie północnym upamiętniane jest pojedynczymi mogiłami, pomnikami czy zbiorowymi mogiłami, jak w Szubinie czy Rynarzewie. Zapalmy znicz i pomyślmy o ofiarach II wojny światowej, których symboliczny pomnik znajduje się na szubińskiej nekropolii. Zatrzymajmy się przy pamiątkowych tablicach licznie rozsianych na terenie miasta i gminy Szubin. Niech staną do apelu poległych bohaterowie Września 1939 r. Nie zapomnijmy o zmarłych w obozach jenieckich w Szubinie i na terenach okupowanych przez III Rzeszę. Wspomnijmy ofiary stalinizmu, zamordowanych w Katyniu, Kozielsku i Ostaszkowie, a także pomordowanych na Kresach południowo-wschodnich przedwojennej Rzeczypospolitej.
Wspomnijmy także tych, których działalność na naszym terenie pozostawiła trwały ślad nie tylko w naszej pamięci. Pamiętajmy o duchowych przywódcach z okresu zaboru pruskiego, o działaczach społecznych, tych bohaterach pracy u podstaw, których dzieło chcemy kontynuować. To święto jest wyrazem naszej pamięci o tych, którzy byli przed nami.
Choć ich nie znaliśmy jesteśmy Im wdzięczni - za czyny, poświęcenie, nieraz i ofiarę życia.
|