aktualności
90 rocznica Powstania Wielkopolskiego w Szubinie
dodano: 2009-01-13 12:01:33
Od 27 grudnia 2008 r. trwają obchody 90. rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 na terenach, którymi objęte były walki. Szubin również nie zapomniał o walkach na terenie miasta. Główne uroczystości odbyły się 12 stycznia. Na obchody przybyło wielu gości wśród nich włodarze, radni powiatowi i gminni, dyrektorzy szkół, placówek kulturalnych, poczty sztandarowe ze szkół i instytucji w Szubinie, rodziny powstańców szubińskich, żołnierze Wojska Polskiego, goście z innych miast, mieszkańcy Szubina. Wśród gości znalazła się także delegacja ze Zbąszynia (woj. Wielkopolskie) na czele z burmistrzem Leszkiem Leśnym.
Uroczystości rozpoczęto o godz. 10 mszą świętą w kościele pod wezwaniem św. Marcina za poległych i zmarłych powstańców. Następnie około 300 osobowy pochód przemaszerowano na cmentarz, by tam pod pomnikiem powstańców wielkopolskich złożyć wiązanki kwiatów.
Dalsza część uroczystości miała miejsce w Muzeum Ziemi Szubińskiej. Na murach Domu Polskiego Helena Noculak córka powstańca wielkopolskiego zamordowanego w Żninie w okresie II wojny światowej, Walentego Dypczyńskiego i Jan Głodek syn powstańca odsłonili pamiątkową tablicę ufundowaną przez Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 Koło w Szubinie z napisem: W HOŁDZIE MIESZKAŃCOM BYŁEGO POWIATU SZUBIŃSKIEGO KTÓRZY ZA UDZIAŁ W POWSTANIU WIELKOPOLSKIM ZOSTALI ZGŁADZENI PODCZAS OKUPACJI NIEMIECKIEJ 1939-1945. W 90 ROCZNICĘ POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO TPPW 1918/1919 W SZUBINIE. Tablicę poświęcił ks. Tadeusz Lesiński, a wiązanki kwiatów w hołdzie pomordowanym złożyli przedstawiciele TPPW w Szubinie i Starosta Andrzej Kinderman w imieniu powiatu nakielskiego. W historycznym budynku, którego dzieje związane są również z wydarzeniami z 1918-1919 r., w Muzeum Ziemi Szubińskiej zebrani uczestniczyli w części artystycznej przygotowanej przez młodzież z Zespołu Szkół w Szubinie po kierunkiem Marioli Polańskiej i Dobromiły Swosińskiej. Uczniowie poprowadzili apel poległych.
Rocznica powstania była okazją do wręczenia odznaczeń. Odznakę Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej otrzymali: pani Marlena Posadzy, pani Barbara Stefańska, pan Piotr Bembenek.
Kolejne odznaczenie - odznakę Za Zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych ze słowami podziękowania za działalność wręczył prezes oddziału Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Bydgoszczy Marian Kadow i płk B. Jagodziński Piotrowi Adamczewskiemu, prezesowi szubińskiego koła TPPW 1918-1919. Dyrektor placówki Kamila Czechowska przedstawiła prezentację o uroczystości wręczenia statuetki Dobosza Powstania Wielkopolskiego pani Lidii Nowak, dyrektor Zespołu Szkół w Rynarzewie, którą wręczono laureatce w Poznaniu 10 grudnia 2008 r. W czasie uroczystości głos zabrał m.in. burmistrz Szubina Ignacy Pogodziński, który wspominał swoje spotkania z powstańcami, którzy opowiadali o wydarzeniach, w których brali udział. W imieniu samorządu powiatowego listy gratulacyjne na ręce Kamili Czechowskiej i Piotra Adamczewskiego złożył starosta Andrzej Kinderman. Otwarto także wystawę poświęconą miejscom pamięci poświęconym poległym powstańcom oraz wystawę publikacji o Powstaniu Wielkopolskim, w tym także nowości wydawniczych, które w swych zbiorach posiada muzeum. Na koniec Piotr Adamczewski zaprosił do uczestnictwa w obchodach rocznicy w Rynarzewie, które będą miały miejsce 12 lutego.
WIĘCEJ ZDJĘĆ W NASZEJ GALERII !!!
AUTORZY ZDJĘĆ: Katarzyna Cieniuch i Piotr Bembenek
|