aktualności
II PIKNIK PRZY SCHRONIE 9 listopada 2013 r.
dodano: 2013-11-12 08:11:47
Linię schronów zajętą przez WP rozpoznają cywile (V kolumna). Cywil narodowości niemieckiej robiący szkice i zdjęcia polskich umocnień w rejonie Szubina zostaje zauważony przez żołnierzy stacjonujących w tym rejonie. Poproszony o wylegitymowanie się, próbuje uciekać. Zostaje pojmany i przesłuchany w celu wyjaśnień. Niestety nie posiada stosownych dokumentów. Podczas przesłuchania okazuje się, że ma przy sobie notes z dokładnymi szkicami polskich umocnień, mapkami ich lokalizacji. Posiada przy sobie również aparat fotograficzny i lornetkę oraz dokumenty świadczące o jego działalności wywrotowej.
Galeria zdjęć z pikniku w Wąsoszu- 9.11.2013 r. ZOBACZ TUTAJ
Następuje wybuch wojny oznajmiony wyciem syreny alarmowej.
Żołnierze zajmują pozycje w schronie. Od strony Żnina podchodzą Niemcy, którzy przy drodze rozstawiają stanowisko MG. Rozpoczyna się lekki ostrzał. Ze schronu odzywa się ciężki karabin maszynowy Browning wz.30, odstrzeliwując się jedną serią.
Niemcy markują schron kolorowym dymem. Rozpoczyna się nalot, czego wynikiem jest sześć wybuchów.
Po nalocie Polacy wycofują się z zajmowanych pozycji. W schronie pozostaje jeden żołnierz, który osłania odwrót. Natarcie zbliżających się Niemców ostrzeliwujący polski ckm.
Jeszcze jeden nalot. Trzy wybuchy. Kłęby dymu pokrywają teren przyległy do schronu.
MG rozpoczyna ostrzał, a pod schron podchodzą Niemcy i na tyczce podają ładunek wybuchowy, którym uciszają załogę polskiego schronu.
Niemcy zdobywają tradytor. Następnie przyprowadzają cywila i jednego ze złapanych żołnierzy polskich, wcześniej wycofujących się z tego terenu. Żołnierz polski zostaje zabity wewnątrz schronu, a cywil wynosi zwłoki z wnętrza i chowa przy schronie.
Mimo że we wrześniu 1939 r. schrony polskie na tym terenie nie brały udziału w jakichkolwiek walkach, a ich załogi zostały pośpiesznie przeniesione w rejon Bydgoszczy i Inowrocławia, przedstawiony epizod z drugiej wojny światowej przeniósł widza do września 1939 r.
Zaprezentowano pokaz możliwości żołnierzy Wehrmachtu w zdobywaniu polskich umocnień.
Za inscenizacyjny pokaz odpowiedzialna była grupa zapaleńców ze Stowarzyszenia Historycznego SH Pionierzy 40 Pułku Piechoty Dzieci Lwowskich (Bydgoszcz).
Podczas III Pikniku przy Schronie można było obejrzeć sprzęt i pojazdy wojskowe oraz obozowisko żołnierzy radzieckich zaprezentowane przez grupę miłośników SOVIET MOTO TEAM z miejscowości Kaźmierz. Wszystko odbywało się przy muzyce z lat 20. i 30.
Na specjalnie przygotowanej strzelnicy można było sprawdzić swoją celność, strzelając z broni ASG. Można było zaopatrzyć się w wojskowe gadżety, a strawę dla żołądka zapewniała kiełbaska z ogniska.
W trzeciej edycji militarnego Pikniku przy Schronie nr 3 w Wąsoszu uczestniczyły liczne rzesze miłośników militariów z regionu i nie tylko.
Zbierano również podpisy pod petycją o nielikwidowanie schronu i jego przeniesienie w związku z planowaną budową drogi ekspresowej S5. Zgromadzono ok. 100 podpisów, które w najbliższym czasie wraz z petycją zostaną odesłane do stosownych organów.
Przy drodze krajowej Szubin – Żnin organizatorzy imprezy „Pasjonaci Podziemi” zadbali o bannery kierunkowe ułatwiające dojazd, licznie zgromadzonej gawiedzi.
Nie zabrakło przedstawicieli Muzeum Ziemi Szubińskiej. Patronat medialny nad imprezą objął Tygodnik Lokalny „PAŁUKI” oraz szubiński portal informacyjny itvszubin.pl
BARTOSZ SZYMCZAK
„Pasjonaci Podziemi”
Galeria zdjęć z pikniku w Wąsoszu- 9.11.2013 r. ZOBACZ TUTAJ
|