aktualności
Dwory i pałace w życiu lokalnych społeczności
dodano: 2014-05-23 09:05:21
To już kolejny projekt realizowany przez Akcję Katolicką przy Parafii św. Wita w Słupach związany z naszą „małą ojczyzną”. Tym razem tytuł projektu to ,,Na pałacowym szlaku Krajny i Pałuk”.
Parafialny Oddział Akcji Katolickiej, pisząc projekt, pozyskał dotacje ze środków publicznych Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią. Do współpracy w realizacji tego projektu zaprosiliśmy pracowników Muzeum Ziemi Szubińskiej oraz uczniów koła historyczno-regionalnego Gimnazjum nr 1 w Szubinie. Zanim wybraliśmy się na szlak młodzież z koła historycznego przygotowała prezentację multimedialną dotyczącą poszczególnych miejsc na trasie wycieczki i przybliżyła historię każdego z nich.
24.05.2014 r. (sobota) uczestniczyliśmy w wycieczce, podczas której dotarliśmy do pałaców nakielskiego i żnińskiego powiatu, m.in. w Grocholinie, Chwaliszewie, Samostrzelu, Potulicach, Samoklęskach, Lubostroniu, Grochowiskach Szlacheckich.
Realizując ten projekt, chcieliśmy uwypuklić losy danego miejsca i mieszkających tam ludzi. Bo przecież dwory to nie tylko specyficzna i ciekawa architektura, ale także zjawisko historyczne i kulturowe. To także miejsce określonych wartości, także tych patriotycznych. Zwiedzając te miejsca, okazuje się, że są w różnym stanie. Jedne zachwycają swoim pięknem, wprowadzając odwiedzających w klimat tamtych czasów i swej świetności, inne wymagają ogromnego nakładu finansowego, żeby przywrócić im dawną świetność.
Swoim pięknem urzekły nas także przylegające do pałaców parki, które od 1986 r. też stały się zabytkami.
Zwiedzając pałace, odkryliśmy na nowo, jaką ważną rolę pełniły w życiu lokalnych społeczności, ale także ich znaczenie dla współczesnej edukacji historycznej i kulturowej.
Popularyzowanie tematyki historycznej regionu szczególnie wśród młodzieży, podnoszenie poziomu wiedzy historycznej, pogłębianie i umacnianie postawy patriotyzmu, uświadomienie młodzieży, że znajomość historii pozwala lepiej rozumieć współczesny świat - to główne cele projektu skierowane do młodego pokolenia.
Autor: Marlena Posadzy
Więcej zdjęć w naszej galerii ---TUTAJ
|