aktualności

Gala Pałucka na zakończenie projektu

dodano: 2014-06-18 13:06:48

W Muzeum Ziemi Szubińskiej 17 czerwca 2014 r. odbyła się Gala Pałucka uwieńczająca projekt Gminy pn. „Organizacja warsztatów rękodzielniczych, wokalno-tanecznych, Gali Pałuckiej
w Szubinie, biesiady na statku oraz publikacja książki o walorach kulturowych Pałuk” realizowany w Samorządowym Przedszkolu nr 2 w Szubinie”. Beneficjenci uczestniczący w warsztatach z rękodzieła i wokalno-tanecznych zaprezentowali swoje umiejętności przed zaproszonymi gośćmi i rodzicami. Na początku uroczystości wszystkich powitał Pan Burmistrz Ignacy Pogodziński, który razem z Panią Małgorzatą Łapaczyńską, koordynującą projekt, szczegółowo opowiedzieli o jego założeniach współfinansowanych przez Urząd Marszałkowski w Toruniu. W wejściu do Muzeum witała zebranych gości chlebem i solą dziecięca para pałucka.
Następnie Jolanta Storzyńska powitała wszystkich gwarą pałucką. Małgorzata Bołka opowiedziała, jak wielkie znaczenie ma u dzieci sztuka zdobnictwa pałuckiego, rozwijająca logiczne myślenie, sprawność manualną oraz kultywowanie tradycji ludowych.
Prezentacja multimedialna była dziennikarskim skrótem wydarzeń z realizacji projektu uwzględniającego zwyczaje, zdobnictwo artystyczne i osobliwości przyrodnicze regionu i kultury pałuckiej.
Dziecięcy ludowy zespół wokalno-taneczny Pałuczaczki razem z Jesiennym Kwiatem zaprezentował swoje umiejętności na scenie Muzeum, tym samym kultywując, promując lokalne dziedzictwo i tradycje.
Wśród zaproszonych gości pojawił się znawca gwary pałuckiej pan Mirosław Binkowski, który propagował gwarę pałucką wśród dzieci.
Występy nagrodzono gromkimi brawami, a pani Małgorzata każdemu dziecku wręczała upominki: parę pałucką - dwie lalki oraz publikację pt.:„Sztuka regionu Pałuk oczami przedszkolaka” napisaną przez Annę Ucińską i Izabelę Szpotańską – pracownice Samorządowego Przedszkola nr 2 w Szubinie.
Podczas biesiadowania wszyscy częstowali się jadłem pałuckim: kluchami z kapustą, czerwonym barszczem, pajdą chleba ze smalcem lub powidłami, owocami oraz ciastem i kawą.
W trakcie poczęstunku rodzice oraz goście mogli wykazać się wspólnym śpiewaniem piosenek ludowych odczytywanych z powielanego tekstu, a dzieci z zespołu Pałuczaczki wtórowały im tanecznym korowodem pałuckim.
Pani Jolanta Storzyńska podziękowała wszystkim zebranym uczestnikom gali za najmniejszy gest niesienia pomocy malutkim Pałuczaczkom i rękodzielnikom, a rodzicom życzyła dalszego odkrywania talentów wśród dzieci w latach ich rozwoju.
Galę pałucką zakończono oglądaniem wytworów sztuki zdobniczej przygotowanej przez dzieci z warsztatów rękodzielniczych.
Folklor, tradycja, kultura, historia to elementy tożsamości narodowej i regionalnej. Wspólne śpiewanie okazało się wspaniałym żniwem do zintegrowania wielu pokoleń, prezentując w środowisku lokalnym dorobek naszych przodków.

Opracowała: Jolanta Storzyńska

Galeria zdjęć z Gali
Przygotowania do Gali Pałuckiej





Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, ul. Szkolna 2, 89-200 Szubin, tel. (0-prefix-52) 384-24-75
kreacja i wykonanie InterMan