aktualności
97. ROCZNICA POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO
dodano: 2015-12-23 11:12:54
Od poniedziałku 28 grudnia w Muzeum Ziemi Szubińskiej można zwiedzać wystawę związaną Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919. Wystawę pt. NATCHNIENI ZWYCIĘSKIM POWSTANIEM WIELKOPOLSKIM 1918-1919, tworzą wiersze o tematyce powstańczej powstałe na przestrzeni lat, w tym autorów współczesnych Silvanę Oczkowską i Mirosława Rzeszowskiego. Projekt realizowany będzie przez Szubińskie Towarzystwo Kulturalne we współpracy z kołem Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego i Muzeum Ziemi Szubińskiej w okresie 1.02.2015-31.10.2015 r. Zadanie współfinansowane jest przez POWIAT NAKIELSKI.
Wstęp do wystawy:
Rocznica mija za rocznicą... Scenariusz naszych działań związanych z upamiętnianiem zrywu jest urozmaicony. Msza św. w intencji poległych powstańców, uroczystość pod pomnikiem, akademia, a czasem rekonstrukcja. Wydajemy publikacje książkowe, dbamy o miejsca pamięci, prowadzimy o nich dokumentację. Przygotowujemy wystawy, prelekcje i konkursy. Udajemy się na rajd szlakiem hrabiego Mielżyńskiego, a czasem dalej, w głąb Wielkopolski, gdzie oddajemy hołd poległym na froncie północnym Powstania Wielkopolskiego. Opisujemy swoje działania na stronie internetowej www.powstanie.szubin.net i zachęcamy do wspólnej pracy. Upowszechniamy wiedzę o powstaniu, prowadząc zajęcia z młodzieżą. Stale poszukujemy nowych dróg i rozwiązań.
Dzięki tej wystawie pochylamy się nad Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919 z innej perspektywy. Czyn Wielkopolan, w tym także mieszkańców Pałuk i Krajny, stał się natchnieniem dla wielu pokoleń. Jako pierwsi chwycili za pióra uczestnicy powstania, którzy doświadczyli nie tylko smaku zwycięstwa, ale i strachu, i bólu. Niezapomniane zwycięstwo stało się natchnieniem dla następnych pokoleń, także dla współczesnych twórców. Wystawa poprzedzona została kwerendą prasy z lat 1919-1939. Na planszach zagościły wiersze publikowane na łamach m.in. ,,Gazety Wągrowieckiej”, ,,Dziennika Bydgoskiego”, ,,Gazety Bydgoskiej” i wydawanego w Wyrzysku ,,Orędownika Powiatowego”. Sięgnęliśmy także po sonety Stanisława Helsztyńskiego ze zbioru Na Pałukach, które powstały pod wpływem podróży historycznej do Żnina, Szubina i Wągrowca w 1931 r. Pomocna okazała się antologia Józefa Ratajczaka Krople wrzącej krwi. Powstanie Wielkopolskie w poezji i pieśni. Autorem koncepcji wystawy jest Kamila Czechowska przy współpracy z Katarzyną Cieniuch. Projekt Szubińskiego Towarzystwa Kulturalnego NATCHNIENI ZWYCIĘSKIM POWSTANIEM WIELKOPOLSKIM 1918-1919 współfinansowany jest przez Powiat Nakielski.
Zapraszam do chwili refleksji
Koordynator projektu Kamila Czechowska
|