aktualności
"Dwójka" podczas nagrań
dodano: 2009-06-15 08:06:35
WIĘCEJ ZDJĘĆ Z NAGRAŃ W NASZEJ GALERII
10 czerwca po raz kolejny przed kamerą wystąpili uczniowie z Zespołu Szkół w Szubinie. Gimnazjaliści opowiadali o pomnikach znajdujących się w Szubinie. Mateusz Bartkowiak i Szymon Binkul przypomnieli historię tablic na budynku Urzędu Miejskiego i budynku sądu, tablic poświęconych zamordowanym przez hitlerowców Polakom. Krystian Nowak mówił o pomniku upamiętniającym miejsce męczeństwa przy ul. Kcyńskiej (przy MOAS). W nagraniu wzięła udział również nauczycielka historii Mariola Polańska, opowiadając o pomniku w Ameryczce - miejscu, w którym został rozstrzelany Alojzy Kieruj. Ten fragment filmu nagrywany był na boisku szkolnym. Jako czwarta ze szkół w naszym projekcie wzięła udział szkoła z Rynarzewa. Gimnazjum w Rynarzewie reprezentowane było przez uczniów Angelikę Iwaniak i Patryka Oparczyk, którzy przygotowywali się pod okiem Piotra S. Adamczewskiego. Młodzież i opiekunowie udali się na tutejszy cmentarz, by mówić o zbiorowej mogile zamordowanych w Zamościu i ofiarach II wojny światowej, którzy spoczywają w jednej mogile z powstańcami z 1919 r.
Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Szubinie pracuje nad projektem pt. W cieniu swastyki. Zadanie ma na celu wykonanie filmu amatorskiego dotyczącego II wojny światowej. Projekt realizowany jest w związku ze zbliżającą się 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Do projektu muzeum zaprosiło młodzież gimnazjów z Szubina i z terenu gminy, duchownych i działaczy, którzy będą mówić o obiektach związanych z historią naszej miejscowości.
Jako pierwsi przed kamerą stanęli członkowie kółka historycznego z Gimnazjum nr 1 w Szubinie pod opieką Marleny Posadzy. Gimnazjaliści z „jedynki” mówili o pamiątkowych tablicach i obiektach znajdujących się na szubińskim cmentarzu.
W środę 20 maja 2009 r. przed kościołem w Słupach ks. proboszcz tej parafii Leszek Kroll mówił do kamery o księżach: proboszczu Janie Szymańskim i wikariuszu Stefanie Kubickim, którzy zginęli w obozach koncentracyjnych w czasie II wojny światowej. O Stanisławie Gałeckim do kamery mówił tego samego dnia ks. dziekan Tadeusz Lesiński proboszcz parafii pw. św. Marcina w Szubinie. W czwartek, 21 maja gimnazjaliści z "dwójki" przeprowadzili pod opieką nauczycielki Marioli Polańskiej i Kamili Czechowskiej z Muzeum akcję sprzątania pomnika na byłym cmentarzu żydowskim. Do kamery o tym obiekcie mówił Krzysztof Bartkowiak. W ubiegłym tygodniu udział w naszym "projekcie filmowym" wzięła udział grupa młodzieży z Gimnazjum w Kowalewie. Gimnazjalistki przygotowały się do nagrania pod okiem nauczycielki historii w Kowalewie Hanny Molendy. Nagranie realizowane było przy boisku szkolnym, więc w tle może być słychać okrzyki kibicowania. Do kamery mówiono o pomniku MAŁE GETTO w Nowym Świecie koło Szubina, pomniku w lesie koło Dąbrówki Słupskiej, tablicy w Wąsoszu i Królikowie.
|