aktualności
Jak się robi polterament w Chomętowie- spotkanie w muzeum
dodano: 2017-12-01 08:12:59
Z efektem badań naukowców nad polterem było można zapoznać się na spotkaniu w Muzeum Ziemi Szubińskiej w czwartek 30 listopada 2017 r. Wśród miejsc, które odwiedzili naukowcy znalazło się Chomętowo koło Szubina. Zebranych powitała kustosz Kamila Czechowska, która oddała głos autorom projektu dr. Arkadiuszowi Jełowickiemu (kierownik przedsięwzięcia, Muzeum w Szreniawie) i dr hab. Annie Weronice Brzezińskiej (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu). Prowadzący przedstawili projekt, mówili o tradycji związanej w pulteramentem na przestrzeni wieków. Zaprezentowano także książkę, która jest owocem projektu i materiał filmowy. Głos zabrał także Mariusz Forecki z Fundacji PixHause, który wykonał dokumentację fotograficzną. Na zakończenie odbył się konkurs wiedzy o zwyczaju, gdzie nagrodami były książki. W spotkaniu uczestniczyła młoda para, która zaprosiła badaczy z Poznania na swój polterament do Chomętowa.
Więcej zdjęć w galerii----TUTAJ
-------------------------------------------------------------
Kiedyś pulteram (nazywany polterabendem, polterem, butelkami) był zwyczajem weselnym przynależnym do szeroko pojmowanej kultury ludowej, polegającym na biciu szkła lub innych psotach, na dzień przed weselem, zwykle pod domem panny młodej. Współcześnie zmienia swoją formę stając się minifestynem, grillem, biesiadą i spotkaniem rodzinno-sąsiedzkim, zawierającym jednak w sobie elementy widowiska wszak nadal ważną jego częścią pozostaje bicie szkła. Pierwotnie bicie szkła miało charakter magiczny, odstraszający szeroko definiowane zło. Dzisiaj najważniejsze jest spotkanie lokalnej społeczności, która dzięki temu buduje i umacnia więzy łączące je wewnątrz.
W 2017 roku grupa badaczy kultury przeprowadziła cztery wyjazdy na pulteramy do Siedlca (27.05), Chomętowa (3.06), Rakoniewic (24.06) i Piłki (15.07). W ich tracie rozmawiano z uczestnikami spotkań, nagrywano film, fotografowano, poznawano zwyczaj. Wśród nich byli dr Arkadiusz Jełowicki (kierownik przedsięwzięcia, Muzeum w Szreniawie), dr hab. Anna Weronika Brzezińska (UAM), prof. Waldemar Kuligowski (UAM), mgr Agnieszka Floryszczak (Szreniawa), mgr Mariusz Przybyła (Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski w Wolsztynie), mgr Karolina Dziubata (UAM) oraz mgr Agata Stasik (UAM). Dokumentację fotograficzną wykonali Mariusz Forecki i Adrian Wykrota z Galerii PixHause. Jednocześnie mgr Małgorzata Sawicka (Szreniawa), mgr Sylwia Geelhaar (PTL O/Gdańsk) oraz mgr Marta Machowska (UAM) przeszukały archiwa, przejrzały polskie i niemieckie książki na temat zwyczaju.
Przez następne kilka miesięcy ekipa ta pracowała nad książką. Wydano ją w listopadzie 2017 r. Wszystko to stało się dzięki pomocy młodych par, które zaprosiły badaczy oraz dofinansowaniu Ministerstwa Kultury (00293/17/DIK) oraz Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego (65/DK/IK2017).
Więcej zdjęć w galerii----TUTAJ
|