aktualności

Wystawa Józef Piłsudski i jego żołnierze

dodano: 2006-03-29 15:03:21

Wystawa : Józef Piłsudski i jego żołnierze

W środę , 15 marca w Muzeum odbyło się otwarcie wystawy ze zbirorów Eugeniusza Siemaszko z Bydgoszczy pt. Józef Piłsudski i jego żołnierze. Zebranych powitała Kamila Czechowska, dyrektor placówki. Następnie głos zabrał Eugeniusz Siemaszko, który wspominał o początkach swojego kolekcjonerstwa. W spotkaniu uczestniczył burmistrz Ignacy Pogodziński, dyrektorzy szkół, przedstawiciele organizacji kombatanckich, miłośnicy Szubina i historii.  Po zapoznaniu się z wystawą zebrani przeszli do sali prelekcyjnej na wykład o marszałku, który wygłosił prof Stanisław Krasucki z Bydgoszczy.
Urodzony w 1929 r. w Wilnie Eugeniusz Siemaszko jako młody chłopak zaangażował się w czasie II wojny w działalność Szarych Szeregów, a także Armii Krajowej. Po wojnie więziony i skazany w 1947 r. na karę śmierci, zmienioną na 15 lat więzienia. Z odosobnienia wyszedł czerwcu 1956 r. W czasie śledztwa Siemaszko był wielokrotnie torturowany i szykanowany. W 1993 r. Sąd Wojewódzki w Bydgoszczy przyznał mu odszkodowanie. Przeżycia powojenne nie złamały w nim postanowienia by ocalić przed zniszczeniem jak najwięcej pamiątek związanych z Wileńszczyzną i jej największym synem - Józefem Piłsudskim.
Wspominając o początkach kolekcjonerstwa Siemaszko mówił  o swoim wujku, który darowując mu książkę autorstwa Józefa Piłsudskiego polecił mu by pamięć o t6ym wielkim Polaku nigdy nie zaginęła.
 
 Część tej kolekcji, związaną z Józefem Piłsudskim możemy oglądać w Szubinie. Są to pocztówki z czasów I Brygady, działalności w II Rzeczpospolitej, a także te wydane już po śmierci Marszałka. Widzimy na nich Piłsudskiego w otoczeniu swoich żołnierzy. Na pokazywanych zdjęciach widzimy Józefa Piłsudskiego jako wielkiego wodza, a także jako chłopca, gimnazjalistę. Nie zabrakło też oryginalnych zbiorów filatelistycznych, książek autorstwa Piłsudskiego jak i opisujących czasy jego rządów. Są też wycinki z gazet opisujących działalność wodza.
Oglądać można także pamiątkowe medale i odznaczenia, płaskorzeźby i popiersia. Rarytasem są obrazy z podobizną wodza, tworzone różną techniką, a także reprodukcja obrazu Kossaka „Cud nad Wisłą”.





Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, ul. Szkolna 2, 89-200 Szubin, tel. (0-prefix-52) 384-24-75
kreacja i wykonanie InterMan