aktualności

Wizyta badaczy obozu Oflag 64 z USA

dodano: 2006-06-20 14:06:43

W niedzielę, 18 czerwca 2006 r. gościła w Szubinie Leah Chester Davis i jej mąż, Jeff Davis, która pisze biografię Dr Johna L. Creech. Badaczka z USA pozostaje w kontakcie z Muzeum Ziemi Szubińskiej. Badacze zapoznali się ze zbiorami Muzeum na temat obozu jenieckiego. Pomocą służyli znający historię obozu Janusz Brzeczka, tłumacz Elżbieta Erdmann i kustosz Kamila Czechowska oraz tłumaczka z Poznania Kinga Podraza. Goście szczególnie zainteresowali się dokumentacją zawierającą wspomnienia z tamtych czasów. John L. Creech poprosił Leah Chester Davis by przekazała do Muzeum flagę jeńców wojennych i znaczki oraz swoją fotografię w cieplarni w obozie jenieckim. Po zapoznaniu się z archiwum goście i gospodarze udali się na teren Zakładu Poprawczego w Szubinie gdzie w czasie wojny mieścił się obóz jeniecki i jeszcze dzisiaj są ślady po zabudowaniach z czasów wojny.
Dr John L. Creech był więźniem obozu jenieckiego OFLAG 64 w Szubinie w czasie II wojny światowej przez prawie trzy lata. Z wykształcenia John L. Creech był ogrodnikiem, a miłością do roślin zapałał gdy jako młody chłopak pracował na farmie u brata. Podczas bytności w szubińskim obozie pracował w cieplarni w obozie jenieckim i tam z powodzeniem uprawiał warzywa, które następnie jedli współwięźniowie. Po wojnie jeden ze współwięźniów mówił mu, że te warzywa pomogły mu przeżyć. Sadzonki roślin John L. Creech otrzymywał od Polaków.
Po wojnie, John wrócił do Stanów Zjednoczonych by stać się jednym najsławniejszych ogrodników, który sprowadzał do USA rośliny z całego świata. Między innymi rośliny dekoracyjne z Japonii, Tajwanie, Nepalu, Jugosławii, Rosji i innych krajach. Wiele z roślin przez niego zebranego stało się popularnych w Stanach. Był dyrektorem amerykańskiego Narodowego Ogrodu w Waszyngtonie, w latach od 1973 do 1980. John L. Creech obecnie mieszka w Columbus w Karolinie Północnej.
John L. Creech pamięta dobroć Polaków. Był w Szubinie w 1990 r. wraz z innymi jeńcami wojennymi, którzy przebywali w tutejszym obozie. Pamiątką tamtych chwil jest tabliczka umieszczona w sąsiedztwie pomnika mieszczącego się przy Zakładzie Poprawczym.





Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, ul. Szkolna 2, 89-200 Szubin, tel. (0-prefix-52) 384-24-75
kreacja i wykonanie InterMan