aktualności

Wystawa Było sobie miasto ... Rynarzewo

dodano: 2006-09-12 14:09:25

We wtorek, 5 września w Muzeum Ziemi Szubińskiej otwarto wystawę pt. Było sobie miasto... Rynarzewo. Wystawa ze zbiorów Piotra Adamczewskiego z Rynarzewa. Zebranych powitała Kamila Czechowska- dyrektor placówki. Następnie głos zabrał Piotr Adamczewski, który mówił o swojej pasji zbierania wszystkiego co dotyczy Rynarzewa. Kolekcjoner dziękował wszystkim, którzy przekazali mu swoje pamiątki rodzinne. O kolekcjonerstwie i miłości do małej ojczyzny mówił także opiekun duchowy Piotra Adamczewskiego ks. rezydent Stanisław Różniak, który wspomniał o pasji pisarskiej kolekcjonera, który jest także autorem książki o Rynarzewie. Miłym akcentem był list gratulacyjny od społeczności szkolnej Rynarzewa, który przekazała Piotrowi Adamczewskiemu młodzież i dyrektor szkoły w Rynarzewie Lidia Nowak. Na wystawę przybyli mieszkańcy Rynarzewa i Szubina by podziwiać zbiory Piotra Adamczewskiego.
Na wystawie oglądać można pamiątki z Rynarzewa: dokumenty urzędowe, dokumenty osobiste, legitymacje, broń, zdjęcia, wycinki prasowe, naczynia, obrazy, pocztówki, narzędzia stolarskie, narzędzia kowalskie, lampy, stare książki i inne.
Wystawę wzbogacił pokaz slajdów współczesnego Rynarzewa. Podczas wernisażu Piotr Adamczewski przekazał do zbiorów szubińskiego Muzeum butelkę z browaru Szubin-Wieś z około 1915 r.

Piotr S. Adamczewski – urodził się 13 lipca 1977 roku w Szubinie, od urodzenia zamieszkuje w rodzinnym Rynarzewie, do którego jego przodkowie przybyli na początku XIX stulecia. Po ukończeniu miejscowej szkoły podstawowej, swoją naukę kontynuował w Zespole Szkół Gastronomicznych w Bydgoszczy. Jest absolwentem Wydziału Humanistycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy i Wydziału Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obecnie pracuje jako nauczyciel-bibliotekarz w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich przy Zespole Szkół w Rynarzewie. Jest członkiem Zarządu Głównego i Oddziału Kujawsko-Pomorskiego oraz prezesem szubińskiego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, jest członkiem Kujawsko-Pałuckiego Towarzystwa Kulturalnego, na co dzień służy w szeregach OSP Rynarzewo, jest członkiem Zarządu Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Szubinie oraz zasiada w Komisji ds. Młodzieży przy Zarządzie Głównym ZOSP RP w Warszawie.
Od wielu lat dokumentuje dzieje Rynarzewa i jego okolicy, a wynikiem tych prac jest książka jego autorstwa „Historia modlitwą i pracą pisana. Dzieje kościoła i parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rynarzewie ( 1299 – 2003 ).” Jest autorem wielu artykułów popularnonaukowych publikowanych w rocznikach i prasie regionalnej.





Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, ul. Szkolna 2, 89-200 Szubin, tel. (0-prefix-52) 384-24-75
kreacja i wykonanie InterMan