aktualności

Dom Polski oficjalnie otwarty

dodano: 2009-09-25 13:09:28

Prawie 180 osób wzięło udział w uroczystości otwarcia po remoncie sali Domu Polskiego. Relacja i zdjęcia w poniedziałek, a dzisiaj jedno zdjęcie i przemówienie dyrektor Kamili Czechowskiej na gali otwarcia Domu Polskiego.
Dwa zdjęcia w galerii, na dobry początek. Fot Piotr Bembenek


Dzisiaj swe podwoje oficjalnie otwiera po 5-miesięcznym remoncie Dom Polski, siedziba szubińskiego muzeum. Obiekt powstał w okresie schyłkowym zaboru pruskiego, kiedy to na terenie Szubina i całego powiatu szubińskiego społeczeństwo polskie odczuwało brak miejsca, które służyłoby do krzewienia patriotyzmu i kultury polskiej. W 1910 r. w Dzienniku Bydgoskim ukazywały się ogłoszenia zachęcające do wpłacania składek na budowę takiego obiektu. Dom Polski zwany przez Niemców Katholishe Vereinshaus, czyli Domem Katolickim, powstawał w latach 1910-1912. Fundusze na budowę pochodziły od społeczeństwa, z dobrowolnych datków. Pewną ilość środków przysłała także polonia polska. Składki były zbierane nie tylko na uroczystościach społecznych, ale i uroczystościach rodzinnych, takich jak chrzciny, wesela czy pogrzeby.
Sam budynek związany jest z historią miasta i ważnymi wydarzeniami w jego dziejach. W obiekcie odbywały się ćwiczenia Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, próby tutejszego chóru „Halka”, zebrania towarzystw. To w Domu Polskim 17 listopada 1918 r. zawiązała się na fali wydarzeń rewolucyjnych w Niemczech Rada Robotniczo-Żołnierska. W okresie Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w obiekcie mieściła się komendantura powstania.
Aktywnie włączył się Dom Polski w budowę państwa polskiego w okresie Dwudziestolecia międzywojennego. Tu odbywały się zebrania organizacji społecznych i kulturalnych, wiece partyjne, wybory do Kasy Chorych, licytacje, przedstawienia amatorskie i profesjonalne, koncerty, występy chórów i zespołów muzycznych. Nadal ćwiczyli członkowie tutejszego „Sokoła”. Pamiątkę po ich zajęciach odnaleziono w maju 2009 r. podczas remontu. Wtedy to pod podłogą znaleziono hantle o wadze 25 kg, a członek „Sokoła”, mieszkaniec Szubina Maksymilian Homme potwierdził jej autentyczność. W Domu Polskim organizowane były obchody patriotyczne z okazji świąt narodowych, takich jak 3 Maja, 11 Listopada czy rocznicy Powstania Wielkopolskiego.
W 1928 r., prawie dwadzieścia lat po wybudowaniu, obiekt potrzebował już prac remontowych. Komitet odnowy Domu Polskiego na czele z ziemianką Wandą Chłapowską z Sobiejuch apelował o dobrowolne składki na rzecz „gwałtownego i gruntownego remontu”. Odzew społeczeństwa był szybki, a datki płynęły z całej Wielkopolski. Ofiarnością obok obywateli wykazali się także duchowni, ziemiaństwo, towarzystwa działające na tym terenie i przemysłowcy.
Początkowo budynek był własnością spółki. Zarządzała nim rada nadzorcza na czele z prezesem. W 1928 r. zarząd stanowili kupiec Franciszek Alwin, dyrektor Kasy Chorych w Szubinie Hipolit Walkowski oraz rektor Jan Riemer. Lata dwudzieste i trzydzieste przyniosły zmiany własnościowe. W 1927 r. podjęto kroki zmierzające do wydzierżawienia obiektu. Od 1932 r. właścicielami obiektu byli Michał Sobota, Stanisław Filipiak i Wasyl Wołkow. W okresie II wojny światowej hitlerowcy urządzili w Domu Polskim obóz przejściowy dla wysiedlanej ludności z terenu całego powiatu szubińskiego. Stąd wywożono polskie rodziny do Generalnego Gubernatorstwa
W latach sześćdziesiątych właściciel obiektu Michał Sobota sprzedał Dom Polski Miejskiej Spółdzielni. W obiekcie przez pewien czas była także szwalnia, a także sala gimnastyczna dla pobliskiej szkoły. W 2000 r. Gmina Szubin podjęła decyzję o kupnie budynku na potrzeby naszego muzeum. Budynek był sukcesywnie remontowany, wymieniono okna, centralne ogrzewanie z tradycyjnego na gazowe, ocieplono budynek i wykonano elewację.
W 2009 r. ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Gminy Szubin dokonano prac remontowych. W tym miejscu pragnę podziękować panu Januszowi Zemke za wsparcie w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego u pana Ministra Bogdana Zdrojewskiego, który ocenił projekt modernizacji pozytywnie. Cieszymy się, że wniosek na modernizację Domu Polskiego nie przepadł w powodzi tak samo potrzebujących wsparcia. Dziękuję Radzie Miejskiej, Panu Burmistrzowi, Pani Skarbnik. Dziękuję zaangażowanym w remont pracownikom urzędu między innymi Panu Piotrowi Kmieciowi i Pani Małgorzacie Napierała, inspektorom nadzoru Sławomirowi Słupikowskiemu i Markowi Pateli. Dziękuję pracownikom firmy budowlanej MAT-BUD Mariusza Głąba z Bydgoszczy, która zrealizowała to zadanie. Dziękuję pracownikom Muzeum, którzy dzielnie znosili trudy remontu i dyżury, nawet do późnych godzin nocnych. Dziękuję mieszkańcom Szubina, miłośnikom historii Ziemi Szubińskiej z całego kraju, którzy śledzili postępy prac remontowych za pośrednictwem muzealnej strony internetowej oraz tym, którzy mimo kurzu i niebezpieczeństw związanych z pracami modernizacyjnymi zaglądali tu osobiście i cieszyli się z widocznych postępów w pracy ekipy budowlanej.
Liczymy, że nowe oblicze pozwoli nam jeszcze lepiej realizować nasze cele statutowe, a budynek tak jak kiedyś był świadkiem wydarzeń historycznych, dziś będzie dalej miejscem przechowywania i pokazywania po nich licznych pamiątek.





Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, ul. Szkolna 2, 89-200 Szubin, tel. (0-prefix-52) 384-24-75
kreacja i wykonanie InterMan