aktualności

SESJA POP-NAUK. PT. POWSTANIE WIELKOPOLSKIE NA PAŁUKACH I KRAJNIE

dodano: 2006-10-06 12:10:14

W środę, 4 października w Szubinie odbyła się sesja popularno-naukowa zorganizowana przez Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna i szubińskie koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.
Temat sesji:„Powstanie Wielkopolskie 1918/1919 na Pałukach i Krajnie”
Sesję prowadziła Kamila Czechowska z dyrektor Muzeum i Piotr Adamczewski prezes TPPW w Szubinie.
W sesji udział wzięło okloło 200 osób z Szubina, Kcyni, Łabiszyna, Pakości, Żnina, Nakła, Poznania, Bydgoszczy, Rynarzewa, Gdyni, Swarzędza, Brzozy i innych miejscowości.
W imieniu organizatorów gości witał Ignacy Pogodziński burmistrza Szubina.
Głos zabrał Marian Kadow prezes Oddziału Kujawsko – Pomorskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 w Bydgoszczy.
Następnie dokonano aktu dekoracji medalami opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej,które przyznała Rada Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie. Medale otrzymali: Grubczyński Eugeniusz, Grubczyński Andrzej, Ogórkiewicz Marian, Jarecki Marian, Łaniecki Sławomir, Adamczewski Piotr. Aktu dekoracji dokonał Mieszko Klawikowski, sekretarz Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Bydgoszczy oraz Marian Kadow prezesa Oddziału Kujawsko – Pomorskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 w Bydgoszczy. W imieniu odznaczonych głos zabierze pan Andrzej Grubczyński.
Nim przystąpiono do prelekcji poinformowano, że sesja i wydawnictwo posesyjne realizowane jest przy pomocy finansowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko - Pomorskiego, w ramach realizacji zadania publicznego „Wspieranie kultury i sztuki, ochrona dóbr kultury i tradycji”.
W trakcie przerwy zebrani zwiedzali wystawę pt. Powstanie Wielkopolskie 1918/1919 w fotografii ze zbiorów Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Szubinie.
PRELEKCJE:
Józef Marosz ( Kcynia)
Radny miasta i gminy Kcynia, emerytowany nauczyciel Liceum Ogólnokształcącego w Kcyni, autor licznych publikacji i artykułów o historii powstania i Pałuk.
Temat: ”Decydujące walki powstańcze w Kcyni i okolicy na przełomie stycznia i lutego 1919 roku”.

Marek Puczkarski ( Pakość )
Nauczyciel w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Pakości, członek pakoskiego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 .
Temat: „ Społeczeństwo Pakości w Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919”.

Sławomir Łaniecki (Nakło nad Notecią )
Dyrektor Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią, prezes nakielskiego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, autor licznych publikacji o historii regionu i kraju.
Temat: „ Życiorys powstańczy ppor. Jana Sławińskiego”.

Dr Marek Jeleniewski ( Bydgoszcz )
Adiunkt w Instytucie Prawa Administracji i Zarządzania na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Członek Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego, Rzecznik Zarządu Oddziału Kujawsko-Pomorskiego TPPW w Bydgoszczy, autor wielu publikacji, audycji radiowych i telewizyjnych na temat historii regionu
Temat: Działania powstańcze na Pałukach w wybranej literaturze.

Piotr S. Adamczewski (Rynarzewo )
Prezes szubińskiego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, nauczyciel-bibliotekarz w Zespole Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Rynarzewie, działacz Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w regionie i kraju.
Temat: „Obóz jeniecki Altdamm – miejsce internowania polskich mieszkańców Rynarzewa”.



Wojciech Zawadzki (Bydgoszcz )
Podpułkownik rezerwy Wojska Polskiego, długoletni dyrektor Pomorskiego Muzeum Wojskowego w Bydgoszczy, wice prezes Zarządu Oddziału Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, muzeolog, historyk wojskowości.
Temat: „Powstańcy Wielkopolscy Czchowska obronie Pomorza Czchowska 1920 roku”.

Kamila Czechowska ( Szubin )
Dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Szubinie, wice prezes szubińskiego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, sekretarz Kujawsko-Pałuckiego Towarzystwa Kulturalnego w Szubinie.
Temat: „Powstańcy i pamięć o Powstaniu Wielkopolskim w Szubinie”.

Mariola Polańska (Szubin )
Nauczyciel historii w Zespole Szkół nr 2 w Szubinie, sekretarz szubińskiego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.
Temat: „ Kultywowanie tradycji wśród młodzieży szkolnej poprzez realizację programu autorskiego”.

Wolne głosy i wnioski:
Artur Michalak nauczyciel Gimnazjum nr 1 im. Sędziwoja w Szubinie mówił o projekcie „Rodem Pałuczanin, sercem Polak.”
Dr Andrzej Kurowski ze Swarzędza mówił o planach badawczych dotyczących powstania.
Florian Fiedler z Koła TPPW w Swarzędzu mówił o replice – sztandaru z jakim do powstania szli mieszkańcy Swarzędza, którzy walczyli też pod Szubinem.
Tadeusz Musiał, wice prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 w Poznaniu mówił o wartości jaka wniosła ta sesja zbyt skromnie nazwana popularno-naukową.

Na zakończenie sesji organizatorzy podziękowali dyrekcji i pracownikom SDK za umożliwienie organizacji sesji w ich budynku. Podziękowano burmistrzowi Ignacemu Pogodzińskiemu i wysokiej Radzie Miejskiej za pomoc.
Zaproszono także wszystkich na dzień 11 stycznia 2007 roku na uroczystości 88 rocznicy powstania na ziemi szubińskiej i zakończenie VIII wojewódzkiego konkursu plastycznego „Powstanie Wielkopolskie 1918/1919 w naszej pamięci”, który to konkurs organizuje Muzeum i TPPW.





Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, ul. Szkolna 2, 89-200 Szubin, tel. (0-prefix-52) 384-24-75
kreacja i wykonanie InterMan