aktualności
Oni odeszli na wieczną wartę
dodano: 2009-10-30 09:10:41
W tych szczególnych dniach wspominamy bliskich, którzy spoczęli na cmentarzach miasta i gminy Szubin, dbamy o ich groby i przy świetle płonących zniczy sięgamy pamięcią wstecz. Jest to taki dzień w roku, który skłania nas do wspomnień o zmarłych, do większej zadumy i refleksji.
Przechodząc obok miejsc pamięci, nie zapomnijmy o Tych, którzy walczyli w mrocznym okresie zaborów i zmagań w obronie odrodzonej Rzeczypospolitej.
Wspomnijmy Tych, których działalność na naszym terenie pozostawiła trwały ślad nie tylko w naszej pamięci. Pamiętajmy o Duchowych Przywódcach z okresu zaboru pruskiego, o Działaczach Społecznych, Bohaterach Pracy u podstaw, których dzieło chcemy kontynuować.
Zatrzymajmy się w zadumie, oddając cześć Tym, dzięki którym po latach zaborów odrodziła się niepodległa Polska, jak również Wszystkim, którzy bronili odzyskanej niepodległości, płacąc za to krwią i życiem. Tym Powstańcom Styczniowym i Wielkopolskim, którym „nikt iść nie kazał, a poszli”.
Przywołajmy pamięć tragicznych wydarzeń II wojny światowej. Niech staną do apelu poległych Żołnierze Września ’39 r., Niezłomni Bohaterowie Polskiego Państwa Podziemnego oraz Walczący na wszystkich frontach II wojny światowej. Nie zapomnijmy o Zmarłych w obozach jenieckich w Szubinie i na terenach okupowanych przez III Rzeszę. Wspomnijmy Ofiary Stalinizmu, Zamordowanych w Katyniu, Kozielsku i Ostaszkowie, a także Pomordowanych na Kresach Południowo-Wschodnich przedwojennej Rzeczypospolitej.
W 70. rocznicę wspomnijmy Cywilne Ofiary II wojny światowej i zatrzymajmy się przy pamiątkowych tablicach licznie rozsianych na terenie miasta i gminy Szubin.
To święto jest wyrazem naszej pamięci o Tych, którzy byli przed nami.
Choć Ich nie znaliśmy, jesteśmy Im wdzięczni - za czyny, poświęcenie, czasem i ofiarę życia.
|