aktualności

Perły PRL-u! Dziękujemy za noc pełną wrażeń!

dodano: 2023-05-23 10:05:17

Noc Muzeów 2023 w Muzeum Ziemi Szubińskiej odbyła się w klimacie PRL-u pt. Perły PRL-u. Główną tematyką były szubińskie lokale gastronomiczne. Nad przygotowaniem wydarzenia – od dłuższego czasu – pracował zespół muzealników: Kamila Czechowska, Patrycja Banasiak i Iwona Kruk. Muzealniczki wcieliły się w personel dawnych lokali gastronomicznych.

Zaprezentowano materiał filmowy, pokaz mody, smaki z epoki, wystawę zdjęć i haseł, wystawę aut na zewnątrz, a specjalne życzenia przesłała uczestnikom Przewodnicząca Rady Miejskiej Anna Kijowska.

W materiale filmowym dawne czasy wspominali pracownicy i klienci: Kazimiera Kowalska, Urszula Koziełek, Anna Paszkiet, Maria Fernówka, Ignacy Pogodziński, Jan Kostecki, Bronisław Jarocki, Andrzej Budziak, Bożena Iciak, Teresa Foigt, Aleksander Bąk, Zygmunt Maćkowiak, Rafał Grzegorek i Stanisław Wypych. Materiał filmowy zrealizował Piotr Bembenek i Kamila Czechowska. Podziękowania bohaterom materiału filmowego wręczył burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski. Najlepszą recenzją dla twórców był żywy odbiór materiału i wspomnienia, którymi dzielono się podczas piątkowej Nocy Muzeów!
Równolegle przed budynkiem można było oglądać zabytkowe samochody rodem z PRL-u, które udostępnili: Jan Skuza oraz Michał Modliński, Rafał Stachowiak, Mateusz Stachowiak. Przed muzeum stanęła Syrenka – Erka, Zaporożec, Polonez, motor Junak, duże Fiaty 126p, małe Fiaty 125p - w tym jeden z bagażnikiem na rower. Serdecznie dziękujemy za tę atrakcyjną prezentację, która cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczestników.

Oprawę muzyczną zapewnił duet Gosia i Piotr. Przed publicznością – ukazując swoje umiejętności aktorskie – wystąpiło blisko 40 wolontariuszy. Próby i przymiarki trwały od kilku tygodni nie tylko w muzeum. Uczestnicy pokazu zaprezentowali stroje udostępnione przez Agnieszkę Kuluzińską, która równocześnie zadbała o ostateczną stylizację uczestników. Stroje udostępnili również Katarzyna Tatar, Teresa Foigt, Agnieszka Kończal oraz inne osoby. Modele i modelki wykorzystali także swoje zasoby odzieżowe i obuwnicze. Wielu z gości zareagowało na apel muzeum i przybyli w stylówkach z epoki. Dla nich przygotowano loterię, w której można było wygrać m.in. ocet, rajstopy, szare mydło, siatkę na zakupy, czekoladę, proszek do prania, kultowe perfumy Być Może. Do wygrana był kupon na trening z Vip-em, kurs dużym Fiatem 126p, zwiedzanie JRG PSP, sesja foto z Fleszem czy kawa z muzealniczkami oraz inne atrakcje.
Podczas pokazów mody liczni uczestnicy dali się porwać rytmom serwowanym przez Duet Gosia i Piotr. Jedni robili fale na widowni inni tańczyli na parkiecie Domu Polskiego.

Ważnym elementem były smaki kuchni minionej epoki, których zestaw odtworzono na bazie wspomnień i opracowań o tamtych latach. Nie zabrakło galartu, sałatki jarzynowej, bigosu, chleba ze smalcem, zebry, jeża, placka drożdżowego. Muzealne Bufetowe serwowały przekąski, parówki, salceson. Ich pojawienie na sali wzbudzało żywy odzew. Posiłki serwowano m.in. na talerzach z logo Gminnej Spółdzielni.

Inicjatywę wsparło wiele osób i instytucji m.in. Gmina Szubin, Jan Skuza i Przedsiębiorstwo Wielobranżowe KOMES Sp. z o.o.; Bank Spółdzielczy w Szubinie; Lasy Państwowe Nadleśnictwo Szubin; Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Plus Waldemar Kijowski; Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska"; Szkoła Podstawowa nr 1 w Szubinie; Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza w Szubinie PSP; Klub Miłośników Fotografii "Flesz"; Masarnia Władysławowo ZAWISTOWSCY oraz Stanisław Wypych, Dorota i Sławomir Zielińscy i inni anonimowi darczyńcy.

Na potrzeby muzealnego wydarzenia mieszkańcy miasta i gminy Szubin udostępnili swoje zasoby związane z tematem lokali gastronomicznych, wyposażenia kuchni. Byli to: wnuczki Dominiki Cerkaskiej: Dorota Lubawy, Magdalena Biernacka i Joanna Guzińska; Maria Zakrzewska; Dorota Adamczewska; Anna Paszkiet; Ryszard Frankiewicz; Dariusz Zieliński; Jarosław Rakowski.

Specjalne podziękowanie należy się Stanisławowi Wypychowi, który zaangażowany był w przygotowanie wydarzenia na każdym etapie: od filmu, dostarczenie kronik GS Szubin, elementów wyposażenia kuchni i lokalu z czasów PRL-u, poprzez wsparcie finansowe i występ w czasie pokazu aż do przywrócenia auli muzeum do pierwotnego stanu.

Wszystkim zaangażowanym serdecznie dziękujemy. Dziękujemy także tym, którzy postanowili wziąć udział w Nocy Muzeów 2023 w Szubinie.

https://muzeum.szubin.net/index.php?d=wiecej&d1=galeria&d2=1380





Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, ul. Szkolna 2, 89-200 Szubin, tel. (0-prefix-52) 384-24-75
kreacja i wykonanie InterMan