aktualności

Pamięć rodziny i mieszkańców Szubina o ppor. Józefie Suplickim

dodano: 2023-08-28 14:08:13

Na szubińskim cmentarzu parafialnym znajduje się miejsce wiecznego spoczynku ppor. Józefa Suplickiego - żołnierza, który zginął pierwszego dnia II wojny światowej na tym terenie. W poniedziałek, 28 sierpnia 2023 r. Szubin odwiedziła rodzina zmarłego z ran żołnierza - m.in. Dobromiła Szczepaniak i Tomasz Szczepaniak z Borku Wielkopolskiego. Tradycyjnie kroki gości wiodły do Muzeum Ziemi Szubińskiej, gdzie zapoznano się z ekspozycją związaną z II wojną światową. Następnie krewni bohatera udali się wraz z kustosz szubińskiego muzeum Kamilą Czechowską na cmentarz. Tam oddano hołd ppor. Józefowi Suplickiemu i zapalono znicze na mogile kustosza Zenona Erdmanna.

Józef Suplicki
urodził się 10 marca 1914 roku w Borku Wielkopolskim jako syn Kazimierza i Józefy z domu Ratajczak. Ukończył szkołę powszechną w Borku, a następnie gimnazjum w Jarocinie. Edukację kontynuował w szkole kadetów w Rawiczu, a później podchorążych w Zambrowie koło Warszawy. Służył w 10. Pułku Piechoty w Łowiczu. W sierpniu 1939 roku po raz ostatni odwiedził rodzinę w Borku, a potem wrócił do jednostki. Był dowódcą plutonu w 8. Kompanii III Batalionu 10. Pułku Piechoty w Łowiczu.
Po mobilizacji został skierowany w rejon nadnotecki w okolicach Smogulca. Podczas patrolu oficerskiego w rejonie Osieka, nad Notecią Suplicki został ciężko ranny w brzuch. W złym stanie został przewieziony przez Nakło do szpitala w Szubinie. Niestety, po przeprowadzonej operacji ppor. Józef Suplicki zmarł. Jego ostatnie słowa wypowiedziane w obecności pielęgniarki były: „Umieram za Ojczyznę”. Oficer pochowany został w niedzielę, 3 września, w metalowej trumnie.
Pogrzeb odbył się z pełnymi honorami mimo, że miasto było już praktycznie opuszczone, a Niemcy byli zaledwie kilkanaście kilometrów dalej. W pogrzebie wzięli udział żołnierze, orkiestra wojskowa i mała grupa mieszkańców. Kondukt przemaszerował ze szpitala na cmentarz, podczas którego dwukrotnie niemieckie samoloty zwiadowcze przeleciały nad miastem. Metalową trumnę, którą wykonał Teodor Erdmann, umieszczono w krypcie pod podłogą kościółka pw. Świętej Małgorzaty, zapomniano jednak przymocować do niej specjalnej tabliczki.
Po wojnie losami tajemniczego żołnierza zainteresował się Zenon Erdmann, który wyjaśnił i opisał koleje losu ppor. Józefa Suplickiego. 10 października 1982 roku w Szubinie odbyła się uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy z napisem: „Żołnierz wojny obronnej 1939 ppor. Józef Suplicki ur. 1914 roku w Borku Wielkopolskim. Ciężko ranny, zmarł 1.09.1939 r. w Szubinie. Pochowany w kaplicy 3.09.1939 r. - mieszkańcy Szubina”. Autorem tablicy jest szubiński plastyk Henryk Wojtas. Tablica pierwotnie umieszczona była w kościele pw. Świętej Małgorzaty. W 2002 roku przeniesiona została na pomnik ofiar hitleryzmu, znajdujący się na cmentarzu. Tabliczka, której nie przymocowano do trumny znajduje się w zbiorach szubińskiego muzeum.
https://muzeum.szubin.net/index.php?d=wiecej&d1=galeria&d2=1393





Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, ul. Szkolna 2, 89-200 Szubin, tel. (0-prefix-52) 384-24-75
kreacja i wykonanie InterMan