aktualności

Jubileusz 725-lecia Rynarzewa z udziałem naszego Muzeum

dodano: 2024-11-21 08:11:06

W sobotę, 16 listopada społeczność Rynarzewa obchodziła jubileusz 725-lecia lokacji miasta. Muzeum Ziemi Szubińskiej wparło działanie Sołectwa Rynarzewo i przygotowało wystawę planszową na bazie pocztówek ze zbiorów Mirosławy i Dariusza Słupeckich. Wystawa była dostępna a świetlicy w Rynarzewie.
Uroczystość rozpoczęła się na rynarzewskim Rynku, gdzie zebranych powitała regionalista Piotr S. Adamczewski.
W uroczystości poczty sztandarowe wstawiła Ochotnicza Straż Pożarna i Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich. Wartę przy obelisku pełnili harcerze z 34 Bydgoskiej Drużyny Harcerskiej „Różanie” działającej przy SP Rynarzewo. W imieniu organizatorów uroczystości Sołtys Rynarzewa Agaty Sitterlee wraz z członami Rady Sołeckiej prowadzący powitał burmistrza Szubina pana Mariusza Piotrkowskiego, Członka Zarządu Powiatu Nakielskiego Ignacego Pogodzińskiego, Annę Kijowską przewodniczącą Rady Miejskiej w Szubinie, Agnieszkę Tulińską – dyrektor Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Rynarzewie, wiceprezesa Zarządu Banku Spółdzielczego Izabelę Kardzis, dr Kamilę Czechowską – dyrektora Muzeum Ziemi Szubińskiej, ks. Grzegorza Wicińskiego – proboszcza parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rynarzewie.
„Możemy nie pamiętać kiedy zburzono Bastylię, tym bardziej, że w jej lochach – w chwili gdy zrewoltowany lud Paryża rozwalał mury – siedziało kilku pospolitych złoczyńców. Wstyd jednak nie znać historii własnej rodziny, wielki wstyd nie wiedzieć, kto złotymi zgłoskami zapisał się w dziejach naszego miasta…” W miniony poniedziałek 11 listopada minęła 725 rocznica podpisania aktu lokacyjnego Rynarzewa. W tym dniu książę Królestwa Polskiego , Pan Pomorza, Kujaw, Łęczycy i Sieradza, Władysław Łokietek zezwolił swojemu rycerzowi Henrykowi z Rynarzewa , w dowód uznania za jego zasługi, jakie księciu wyświadczył, aby dziedziczne swe Rynarzewo lokował na prawie średzkim. Dokument lokacyjny podpisano w miejscowości Skomlin pod Wieluniem w dniu błogosławionego Marcina biskupa i wyznawcy, ręką pisarza dworskiej kancelarii Jana. Spotykamy się w dniu dzisiejszym na najważniejszym placu naszej miejscowości na urodzinach Rynarzewa, by oddać hołd i podziękować minionym pokoleniom. Przez siedem wieków istnienia Rynarzewa żyło tutaj i mieszkało kilkanaście pokoleń, z różnych kultur, tradycji i języków. Wspominamy dziś wielkie nazwiska rodzin, które władały Rynarzewem na przestrzeni minionych wieków. Na pierwszy plan wysuwa się postać rycerza Henryka, któremu nadano przywilej lokacyjny. A potem nazwiska Rynarzewskich, Latalskich, Grudzińskich, Gembickich i Skórzewskich. Na myśl przychodzą nam również nie znani z imienia i nazwiska mieszkańcy, którzy mieszkali tutaj i tworzyli historię tego miejsca. Przed siedem stuleci mieszkali tutaj Polacy, Niemcy i Żydzi. Byli więc Rzymscy katolicy, protestanci i wyznawcy religii mojżeszowej. Wspominamy dwóch zbrojnych, których miasto Rynarzewo wysłało na wojnę trzynastoletnią w 1458 roku. Przeszło Siedem wieków istnienia to szmat wydarzeń związanych z ludźmi, którzy doświadczyli tutaj pożogi ognia, zarazy i głodu, przemarszów i niszczycielskiej siły wojsk nieprzyjaciela. Ale obok tych tragicznych wydarzeń w historii Rynarzewa, były też dni wielkiej chwały i sukcesów. Wiosna Ludów roku 1848 kiedy stało tutaj polskie wojsko. Insurekcja wielkopolska przełomu 1918 i 1919 roku. Kiedy po 148 latach pruskiej niewoli nad Rynarzewem powiały biało-czerwone sztandary. Potem dwudziestolecie międzywojenne. I kolejna dramatyczna data w historii naszej wspólnoty. Tragiczna jesień 1939 roku a potem 5 letnia okupacja.
Jestem dumny, że wśród tych, którzy tworzyli historię tego miejsca są moi przodkowie. Od prawie dwustu lat współtworzyli oni tożsamość Rynarzewa. Walczyli o polską mowę i polską sprawę w okresie zaboru pruskiego, z bronią w ręku zmagali się w walkach o grancie odradzającego się Państwa Polskiego. Prowadzili swoje warsztaty rzemieślnicze, pełnili zaszczytne funkcje w miejskim samorządzie i organizacjach społecznych i kościelnych. Historie piszą ludzie. Jeśli my nie zadbamy o to, by ich nazwiska i dzieło zostało w pamięci następnych pokoleń, to popełnimy niewybaczalny błąd. Aby ocalić od zapomnienia wydarzenia naszych poprzedników za chwilę nastąpi uroczysty moment odsłonięcia pamiątkowej tablicy ufundowanej z okazji dzisiejszego jubileuszu. Pamiątkową Tablicę wykonała firma pana Waldemara Baszaka z Brzózek. Odsłonięcia tablicy dokona przedstawicielka młodego pokolenia rynarzewian Anna Jankowska. Rodzina Państwa Michaliny i Pawła Jankowskich towarzyszy nam dzisiaj w historycznych strojach. Wcielili się w postaci rodziny Henryka III z Rynarzewa i jego żony Jarochny. Kolejny właściciel Rynarzewa, w którego postać wcielił się pan Paweł był wnukiem założyciela naszego miasta i żył w II połowie XIV wieku. Pani Michalina pochodzi z rodziny, której korzenie bytności w Rynarzewie sięgają połowy XIX wieku."
- tymi słowami przemówił Piotr S. Adamczewski do zebranych, a następnie zaprosił Annę Jankowską do symbolicznego odsłonięcia tablicy. Pamiątkową tablicę wykonała firma Waldemara Baszaka z Brzózek.
Aktu poświęcenia odsłoniętej tablicy pamiątkowej dokonał ks. Grzegorz Wiciński, proboszcz parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rynarzewie. W dalszej części spotkania prowadzący zaprosił wszystkich do przejścia do świetlicy wiejskiej na kolejne wydarzenia związane ze świętowaniem jubileuszu.
Zebranych w świetlicy powitała sołtys wsi Agaty Sitterlee, która odebrała życzenia i prezenty z rąk burmistrza Szubina Mariusza Piotrkowskiego i przewodniczącej rady Miejskiej Anny Kijowskiej oraz wiceprezesa Zarządu Banku Spółdzielczego Izabeli Kardzis.
Podczas spotkania w świetlicy było wspólne tworzenie makiety Rynarzewa, biegi dla dzieci i dorosłych, urodzinowy tort i słodki poczęstunek. Duże zainteresowanie wzbudziła wystawa pocztówek z Rynarzewa należących do kolekcji Mirosławy i Dariusza Słupeckich, którą przygotowało Muzeum Ziemi Szubińskiej.
Organizatorami wydarzenia byli: sołtys Agata Sitterlee wraz z radą sołecką oraz świetlica wiejska w Rynarzewie przyt współpracy z KGW Rynarzewo, SP Rynarzewo, OSP Rynarzewo, Klub Seniora, Muzeum Ziemi Szubińskiej.

https://muzeum.szubin.net/index.php?d=wiecej&d1=galeria&d2=1473





Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, ul. Szkolna 2, 89-200 Szubin, tel. (0-prefix-52) 384-24-75
kreacja i wykonanie InterMan