aktualności

Wieści z Mosiny

dodano: 2009-12-29 08:12:29

ZDJĘCIA Z UROCZYSTOŚCI W NASZEJ GALERII
List takiej treści wraz ze zdjęciami nadszedł do nas:

"Dzień dobry Pani,
Witam Panią serdecznie w poświąteczny poniedziałek. Zgodnie z obietnicą, przesyłam kilka zdjęć z wczorajszej uroczystości w Mosinie – odsłonięcia obelisku upamiętniającego poległego powstańca wielkopolskiego z Mosiny Piotra Mocka.
Pamiątkowy kamień stanął na ulicy Piotra Mocka w Mosinie. W roku 1958, w 40. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego, Miejska Rada Narodowa nadała tej ulicy nazwę imienia starszego strzelca Piotra Mocka, mieszkańca Mosiny, jednego z pierwszych poległych 15 Pułku Ułanów Poznańskich, bo przy tej ulicy się urodził, wychował i stąd zgłosił się do powstania. Zginął 11 stycznia 1919 r. w Kołaczkowie, w walkach o Szubin.
W czasach współczesnych, z niewiadomych przyczyn postać mosińskiego bohatera powstania wielkopolskiego wśród tutejszych mieszkańców uległa całkowitemu zapomnieniu. Dopiero najnowsze badania historyczne na nowo odkryły i odtworzyły historię poległego powstańca. Odsłonięcie obelisku upamiętniającego Piotra Mocka, w dniu 27 grudnia br., w 91. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego jest ukoronowaniem działań o przywrócenie społecznej o nim pamięci.
Inicjatorem takiego upamiętnienia poległego powstańca, był Witold Wilhelm (społecznik, m.in. wydawca dukatów lokalnych 1 "Mosin") wraz z innymi mieszkańcami Osiedla nr 2 w Mosinie, na terenie którego stanął kamień. Tablicę pamiątkową wykonał miejscowy artysta Roman Czeski.
Podczas uroczystości odsłonięcia obelisku wartę honorową pełnił oddział reprezentacyjny Towarzystwa Byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15 Pułku Ułanów Poznańskich.
Zdjęcia wykonało Gminne Centrum Informacji w Mosinie. (...)
Serdecznie pozdrawiam
Joanna Nowaczyk"

Serdecznie dziekujemy Pani Joannie Nowaczyk z Mosiny za relację i zdjęcia z uroczystości.
Pani Joanna to autorka biogramu Piotra Mocka, który ukazał się w naszym wydawnictwie pt. „Słownik Biograficzny Uczestników Powstania Wielkopolskiego Frontu Północnego ( nadnoteckiego ) 1918/1919”.
Słownik w cenie 50 złotych można nabyć m. in. w siedzibie szubińskiego muzeum przy ulicy Szkolnej 2 w Szubinie.

O Piotrze Mocku

Postać Piotra Mocka ma ścisły związek z naszym terenem. Urodził się 16 października 1897 r. w Mosinie. Jak wielu Polaków z zaboru pruskiego wcielony został do armii niemieckiej. Okres I wojny światowej spędził na froncie francuskim. Po zakończeniu wojny w grudniu wrócił w rodzinne strony i wstąpił jako ochotnik do 1 szwadronu Straży Konnej Miasta Poznania, tworzonej przez ppor. Kazimierza Ciążyńskiego. Z formacji tej powstał 15 Pułk Ułanów Poznańskich. Szwadron, w którym był Piotr Mocek, liczył 109 kawalerzystów. Oddział ten wysłany został na wsparcie oddziałom powstańczym przygotowującym się do bitwy o Szubin zaplanowanej na 11 stycznia 1919 r. Dwa dni wcześniej kawalerzyści dotarli do wolnej od sylwestrowej nocy Kcyni. Rankiem w dniu bitwy oddział, w którym służył Piotr Mocek, udał się do Kołaczkowa, by tam wziąć udział w akcji. Zadaniem ułanów było nie dopuścić, by pociąg pancerny wiozący posiłki niemieckie dla walczącego Szubina dostał się do miasta. W czasie akcji wiązania sił nieprzyjaciela na dworcu kolejowym w Kołaczkowie w godzinach wieczornych Piotr Mocek został śmiertelnie postrzelony w szyję.

W Kołaczkowie znajduje się ulica Ułańska, która upamiętnia 9 ułanów z 15 Pułku Ułanów Poznańskich poległych 11 stycznia w Kołaczkowie w bitwie o Szubin. Sam Piotr Mocek ma w Mosinie swoją ulicę, monetę zastępczą, a teraz obelisk z pamiątkową tablicą.





Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, ul. Szkolna 2, 89-200 Szubin, tel. (0-prefix-52) 384-24-75
kreacja i wykonanie InterMan