aktualności

Pałuckie ścieżki uczniów
dodano: 2026-06-24 13:06:36
 Dnia 23 czerwca 2026 roku w Muzeum Ziemi Szubińskiej odbyła się lekcja poświęcona regionowi Pałuk. Przybyli na nią uczniowie klasy VII b ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Szubinie wraz z opiekunem Lidią Stasiak. Pomysłem na spotkanie było zachęcenie rówieśnika z innego regionu, który miałby przyjechać i zwiedzić najciekawsze miejsca na ziemi pałuckiej. Młodzież doskonale sobie poradziła z zadaniem. Wymieniany był Szubin, w którym można zwiedzić średniowieczne ruiny zamku i poznać sylwetkę wyśmienitej postaci, jaką był Sędziwój Pałuka. Wśród propozycji znalazł się pałac Lubostroń, Biskupin, Wenecja czy kolej wąskotorowa. Młodzież dowiedziała się o początkach istnienia tejże kolei i jakie miała związki z burakiem cukrowym czy słynnym magazynem kobiecym Moja Przyjaciółka, wydawanym w żnińskiej drukarni. Oprócz zabytków największego uroku z pewnością daje fakt, że to kraina z ponad 130 jeziorami co czyni ten krajobraz zachęcającym regionem. Kontynuacją tematu była również kuchnia pałucka, słynne kluchy z kapuchą czy dyrdane jajka. Omówiliśmy tradycje i zwyczaje na naszym regionie a na zakończenie odgadywaliśmy słownictwo w gwarze pałuckiej, co sprawiło młodzieży sporo zabawy. Spotkanie poprowadziła muzealniczka Iwona Kruk.
https://muzeum.szubin.net/index.php?d=wiecej&d1=galeria&d2=1584
|