aktualności
To czego nie wiesz o innych - plotkarstwo historyczne w muzeum
dodano: 2010-03-12 09:03:35
To czego nie wiesz o innych a boisz się zapytać - taka będzie książka, która powstanie w czasie projektu.
W Muzeum Ziemi Szubińskiej rozpoczęła się realizacja projektu pt. POCZTÓWKI ZNAD KRAWĘDZI PRZESZŁOŚCI - DIALOG POKOLEŃ , CZĘŚĆ II. Projekt dofinansowany jest przez WOJEWÓDZTWO KUJAWSKO- POMORSKIE w ramach zadania INTEGRACJA MIĘDZYPOKOLENIOWA ZWIĄZANA Z AKTYWIZACJĄ SPOŁECZNĄ OSÓB STARSZYCH - Działania zapewniające dzieciom, młodzieży i osobom starszym organizację wspólnych zajęć polegających na kultywowaniu lokalnej tradycji, dziedzictwa narodowego i postaw patriotycznych.
Głównym celem projektu jest wzbogacenie wiedzy na temat miejsc będących świadectwem historii i losów „małej ojczyzny” oraz integracja społeczna młodzieży i dorosłych. Celem projektu jest także przeciwdziałanie marginalizacji ludzi starszych i wykorzystanie drzemiącego w nich potencjału a także ocalenie od zapomnienia ich cennych wspomnień. Projekt będzie realizowany na terenie miasta i gminy Szubin.
Planowane są wywiady młodzieży z ludźmi w podeszłym wieku będącymi świadectwem historii oraz dorosłych czynnych zawodowo z ludźmi starszymi. Zaplanowano spotkania w muzeum, w szkołach oraz w świetlicy w Słupach oraz spotkania indywidualne w domach osób starszych, które wyrażą chęć uczestnictwa w projekcie. Dodatkowo przedsięwzięcie wzbogacone będzie przez prezentacje multimedialne, wykłady i dyskusje. W ramach projektu przekazywana będzie wiedza i informacje dotyczące ludzi i miejsc związanych z historią naszego miasta. Przeprowadzone wywiady po ocenie komisji zostaną opublikowane w wydawnictwie książkowym. Szacuje się , ze przeprowadzone zostanie 20 wywiadów. Partnerami w projekcie są Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego Koło w Szubinie oraz gimnazjaliści z Szubina, Akcja Katolicka ze Słupów oraz miłośnicy historii naszej małej ojczyzny.
Pierwsze spotkanie – organizacyjne planowane jest na środę, 17 marca w godzinach godz. 14.00 - 15.45 w Muzeum. Serdecznie zapraszamy młodzież i dorosłych.
|