aktualności
Wystawa z IPN w murach naszego Muzeum
dodano: 2010-09-14 13:09:21
„Sługa Boży ks. Jerzy Popiełuszko (1947–1984)” to wystawa prezentowana od niedzieli 12 września w Muzeum Ziemi Szubińskiej. Zebranych w niedzielne popołudnie witała Kamila Czechowska z Muzeum i Danuta Siewkowska z Akcji Katolickiej. W wernisażu uczestniczyli: ks. kanonik Tadeusz Lesiński, ks. Krzysztof Buchholz dyrektor Centrum Kultury Katolickiej WIATRAK, ks. proboszcz Jacek Pawelczyk, ks. proboszcz Leszek Kroll, ks. prałat Jan Kątny, ks. Ryszard Szymkowiak, ks. Adam Różniakowski, Andrzej Wrona, radni Hanna Adamczewska i Zdzisław Pilarski, Hanna Marchlik, prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Bydgoskiej, Marlena Posadzy, prezes parafialnego oddziału Akcji Katolickiej w Słupach, oraz licznie przybyli członkowie Akcji i mieszkańcy miasteczka. Program słowno-muzyczny pt. „Zło dobrem zwyciężaj” przygotowała młodzież z koła teatralnego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Szubinie pod kierunkiem Katarzyny Walkiewicz, Sylwii Bałuk i ks. Ryszarda Szymkowiaka.
Wystawa została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej w Białymstoku, a wypożyczona do naszego Muzeum z Poznańskiego Oddziału IPN.
„Na wystawie zostało przedstawione życie i działalność duszpasterska ks. Jerzego Popiełuszki, jego męczeńska śmierć i percepcja idei „Zło dobrem zwyciężaj”, która stała się mottem dążeń opozycji antysocjalistycznej w Polsce w latach osiemdziesiątych XX w. Sylwetka kapłana została ukazana na tle działania Departamentu IV MSW, którego zadaniem była walka z Kościołem. Wystawa akcentuje represje, które dotknęły kapłana począwszy od szykan w specjalnej „jednostce kleryckiej” w Bartoszycach, poprzez inwigilację, nękanie, przesłuchania w prokuraturze, aresztowanie, prowadzenie śledztwa, wreszcie prowokacje i działania operacyjne, w wyniku których 19 października 1984 r. został on uprowadzony i w brutalny sposób zamordowany. Ukazuje dramatyczne okoliczności śmierci i pokazowy proces byłych oficerów SB, którzy dokonali zbrodni. Widz, także ten młody, który nie doświadczył PRL-u, może prześledzić historię życia księdza – przedstawiciela instytucji Kościoła, uznanego za wroga nr 1 przez komunistyczne służby. Autorzy wystawy starali się ukazać napięcia między codzienną duszpasterską pracą ks. Jerzego, czynioną w imię miłości Chrystusa i bliźniego i jej oceną, która w rozumieniu SB stanowiła zagrożenie trwałości socjalistycznej ojczyzny. Obok prywatnych zdjęć ze zbiorów rodziny Popiełuszków i przyjaciół kapłana, zdjęć z działalności duszpasterskiej z lat 1980–1984, zgromadzonych w Archiwum sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki przy parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu w Warszawie, przedstawiono szereg dokumentów z zasobów archiwalnych IPN” – czytamy w opisie wystawy.
Zobacz zdjęcia z wernisażu TUTAJ TUTAJ TUTAJ
|