aktualności

LEADER dla MUZEUM

dodano: 2010-11-19 20:11:45

ZDJĘCIA W NASZEJ GALERII

„Promocja lokalnej twórczości pałuckiej – zakup eksponatów do zbiorów Muzeum” – taki tytuł nosił projekt, który realizuje Muzeum Ziemi Szubińskiej. Środki pochodzą z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. „Promocja lokalnej twórczości pałuckiej – zakup eksponatów do zbiorów Muzeum” współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013. Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Koordynatorem naboru projektów na naszym terenie było Stowarzyszenie Partnerstwo dla Krajny i Pałuk.
W wyniku projektu muzeum zakupiło strój pałucki autorstwa Krystyny Ługiewicz i rzeźby o tematyce świeckiej i religijnej Piotra Wolińskiego. Nabytki te wzbogacą zbiory szubińskiego muzeum w dziale etnografii. 18 listopada na prezentacji nowych eksponatów o celach projektu mówiła dyrektor muzeum Kamila Czechowska. Cechy stroju pałuckiego kobiecego i męskiego zaprezentowała konsultantka w projekcie Małgorzata Bołka, twórca ludowy, która na co dzień prowadzi zajęcia z rękodzieła w Szubińskim Domu Kultury. Przedstawiła również charakterystykę rzeźb ludowych oraz sylwetki twórców ludowych, których prace były prezentowane na wystawie. W ramach wernisażu wystąpił zespól „Jesienny Kwiat” pod kierunkiem Rafała Świtniewskiego, dostarczając muzycznych wrażeń. Wystawę otworzyła Kamila Czechowska oraz autorzy prac Krystyna Ługiewicz i Piotr Woliński. Na spotkanie przybyli m.in. burmistrz Szubina Ignacy Pogodziński, radni gminni Hanna Adamczewska, Zdzisław Pilarski, Stanisław Wypych, radny powiatowy Artur Michalak, goście z innych miast, mieszkańcy Szubina i młodzież.

Krótki film z występu zespołu JESIENNY KWIAT kliknij TUTAJ TUTAJ

Zdjęcia z podsumowania TUTAJ TUTAJ

Krótkie informacje o autorach:

Piotr WOLIŃSKI
ur. 3.05.1951 r. w Kcyni, tam mieszka, uczeń Klary Prillowej. Początkowo pracował w glinie, a od 1968 r. rzeźbi w drewnie. Wykonuje rzeźby o tematyce świeckiej i religijnej. Od 1989 r. jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Jego prace nagradzane są na konkursach sztuki ludowej w regionie i poza nim. Swoje prace prezentował na wystawach w kraju i poza jego granicami, między innymi na wystawie światowej EXPO 2000 w Hanowerze. Na swoim koncie ma szereg wyróżnień w tym medal i Nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Od 1986 r. prowadzi pracownię, w której można uczyć się techniki rzeźbiarskiej.


Krystyna ŁUGIEWICZ
ur. 20.06.1948 r. w Grochowiskach Księżych, mieszka w Bożejewiczkach. Zamiłowanie do hafciarstwa wykazywała od najmłodszych lat. W 1978 r. podjęła pracę w spółdzielni rękodzieła. W 1982 r. otrzymała tytuł twórcy ludowego i w tym też roku zgłosiła swoje prace na Konkurs Sztuki Ludowej Pałuk w Szubinie. Od tamtego czasu bierze udział w konkursach w regionie i poza nim. Jej prace nagradzane są na konkursach, między innymi na Ogólnopolskim Konkursie Sztuki Ludowej „A to Polska właśnie” w 2004 r. Od 1984 r. jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Swoją wiedzę przekazuje na zajęciach z haftu, które prowadzi w Rogowie.





Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, ul. Szkolna 2, 89-200 Szubin, tel. (0-prefix-52) 384-24-75
kreacja i wykonanie InterMan