aktualności

Zanim zdobyli Szubin, byli już w Mroczy - powstańcy wielkopolscy

dodano: 2011-01-08 12:01:31

Dzisiaj, 11 stycznia 2011 r., zapraszamy na obchody powstańcze. Początek o 15.45 na cmentarzu.
Nim powstańcy wyzwolili Szubin, 5 stycznia 1919 r. w polskie ręce trafiła Mrocza.
5 stycznia 2011 r. delegacja z Szubina - Kamila Czechowska, Mariola Polańska i Piotr S. Adamczewski brali udział w obchodach 92. rocznicy powstania wielkopolskiego w Mroczy.
Fotoreportaż autorstwa Kamili Czechowskiej w naszej galerii.
Obchody w Mroczy - GALERIA TUTAJ TUTAJ TUTAJ

FILM - powitanie w Mroczy TUTAJ TUTAJ

FILM flaga na maszt TUTAJ TUTAJ


FILM SALWA tutaj tutaj


Tekst publikujemy za stroną: www.mrocza.pl
Dnia 5 stycznia 2011 roku w Mroczy odbyły się gminne uroczystości z okazji 92 Rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Organizatorami uroczystości upamiętniającej powstańców z Mroczy i okolic byli Urząd Miasta i Gminy w Mroczy oraz Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Mroczy. Głównym jej koordynatorem był mjr Jarosław Odrobiński.
Obchody rozpoczęły się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy w Drążnie pod Obeliskiem upamiętniającym miejsce śmierci Józefa Balcerzaka – Powstańca z Nakła nad Notecią. Następnie miało miejsce spotkanie uczniów Gimnazjum im. Jana Pawła II
z Mroczy oraz Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego z Mroczy w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji z członkami Grupy Rekonstrukcji Historycznej „3 Bastion Grolman” z Poznania. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z historią Powstania Wielkopolskiego oraz umundurowaniem.
Kolejnym punktem uroczystości była zbiórka pocztów sztandarowych, delegacji, gości przed Remizą OSP w Mroczy oraz przemarsz do kościoła parafialnego pw. św. Mikołaja w Mroczy, gdzie odbyła się msza święta z udziałem Asysty Honorowej 1 batalionu logistycznego "Ziemi Nakielskiej" z Bydgoszczy celebrowana przez ks. kanonika Józefa Starczewskiego. Po mszy uczestnicy uroczystości przemaszerowali ulicami Mroczy na Plac Wolności, gdzie odbyły się główne obchody uroczystości. Miasto i Gminę Mrocza reprezentowali Leszek Klesiński - Zastępca Burmistrza MiG Mrocza oraz Romuald Rosiński - Przewodniczący Rady Miejskiej w Mroczy. W uroczystości uczestniczyły liczne delegacje m.in. Mieszko Klawikowski – Sekretarz Kujawsko-Pomorskiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Tadeusz Sobol - Starosta Nakielski, Artur Michalak - Przewodniczący Rady Powiatu w Nakle nad Notecią, Piotr Hemmerling - Burmistrz Kcyni. Wszytskich przybyłych gości powitał mjr Jarosław Odrobiński – Prezes Koła TPPW 1918/1919 w Mroczy. Okolicznościowe przemówienia wygłosili Leszek Klesiński - Zastępca Burmistrza MiG Mrocza oraz Tadeusz Sobol – Starosta Nakielski.
W trakcie uroczystości Mieszko Klawikowski na Wniosek Zarządu Koła TPPW 1918/1919 w Mroczy udekorował odznaką " Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej" Sztandary Ochotniczej Straży Pożarnej w Mroczy w obecności Komendanta Gminnego OSP Leszka Karkosza, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mroczy w obecności Dyrektor Danuty Radeckiej-Dubiel, Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Mroczy w obecności jej Dyrektora Janusza Paliwodę oraz Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Witosławiu Jarosława Schulza. Po Apelu Poległych odczytanym przez mjr. Jarosława Odrobińskiego i salwie honorowej kompanii honorowej im. Ziemi Nakielskiej” dowodzonej przez por. Sławomira Kowalewskiego nastąpiło złożenie wiązanek kwiatów pod Obeliskiem Powstańczym i tablicą Feliksa Łabędzkiego.

FILM SALWA tutaj tutaj





Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, ul. Szkolna 2, 89-200 Szubin, tel. (0-prefix-52) 384-24-75
kreacja i wykonanie InterMan