aktualności

Uroczystość z okazji 85 rocznicy Powstania Wielkopolskiego

dodano: 2004-03-03 16:03:34

85 rocznica Powstania Wielkopolskiego na terenie Ziemi Szubińskiej
W piątek, 9 stycznia 2004 r. w Szubinie uroczyście obchodzono 85 rocznicę Powstania Wielkopolskiego na terenie Ziemi Szubińskiej.
Uroczystości rozpoczęto mszą św. koncelebrowaną przez ks. prałata Jana Kątnego i ks. Piotra Renkela, proboszcza z Szaradowa. We mszy udział wzięła młodzież, mieszkańcy Szubina, rodziny powstańców wielkopolskich, przedstawiciele władz,. organizacji społecznych i instytucji. Uroku dodawało 12 sztandarów na czele ze sztandarem Wojewódzkiego Oddziału Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Bydgoszczy.
Po mszy św. zebrani przemaszerowali na cmentarz parafialny gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem mogiłą. Przemarsz głównymi ulicami miasta prowadził dh OSP Mieczysław Konieczny.
Dopełnieniem uroczystości było spotkanie w Muzeum Ziemi Szubińskiej. Tu spotkanie prowadziła dyrektor placówki Kamila Czechowska. Jako pierwszy wśród prelegentów głos zabrał prezes koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Szubinie Piotr Adamczewski. Wywołano do mikrofonu także pułkownika rezerwy Wojciecha Zawadzkiego, wiceprezesa Wojewódzkiego Oddziału Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Bydgoszczy, który podziękował burmistrzowi Ignacemu Pogodzińskiemu za odrestaurowanie pomników powstańczych na terenie miasta i gminy Szubin. Kolejnym punktem był program słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół w Szubinie pod okiem Marioli Polańskiej i Dobromiły Swosińskiej. Wyniki konkursu plastycznego zorganizowanego przez Muzeum Ziemi Szubińskiej przedstawiła Elżbieta Donarska z Muzeum.
Po części oficjalnej zebrani na czele z Antonim Baszyńskim- dyrektorem generalnym Urzędu Wojewódzkiego, starostą nakielskim Piotrem Hemmerlingiem, przewodniczącym Rady Powiatu Zbigniewem Sabacińskim i władzami Szubina udali się na otwarcie wystawy stałej w Muzeum. Wystawa nosi tytuł Powstanie Wielkopolskie 1918\\\\1919. Walka i pamięć. Na wystawie stałej dotyczącej jedynego w dziejach narodu polskiego zwycięskiego powstania pokazywane są muzealia związane z Ziemią Szubińską. Są tu zdjęcia powstańców na czele z pierwszym powstańczym burmistrzem Szubina, Władysławem Małkiem. Obok wizerunki pomników stojące kiedyś na szubińskim cmentarzu i dzisiejszym Placu Wolności, które zniszczone zostały podczas II wojny światowej. Dalej zwiedzający mają okazję zapoznać się ze zdjęciami miejsc pamięci. Są to pomniki i mogiły zbiorowe i indywidualne powstańców z terenu Pałuk. Na wystawie pokazywane są oryginalne zdjęcia z trwania powstania. Udokumentowana została też działalność organizacji upamiętniających czyn zbrojny początkowo jako Towarzystwo Powstańców i Wojaków, a obecnie jako szubińskie koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918\\\\1919 r. Eksponowane są legitymacje, zawiadomienia o zebraniach oraz zaświadczenia dla weteranów, a także medale i odznaczenia za udział w powstaniu. Rarytasem jest ewidencja Towarzystwa Powstańców i Wojaków w Szubinie z okresu międzywojennego.
Dla lepszego poznania dziejów powstania w muzeum można korzystać z bogatej biblioteki poświęconej temu tematowi. Tu najcenniejszą pozycją jest Bój o Szubin autorstwa Włodzimierza Lewandowskiego wydany w 1937 r. Dostępne są także czasopisma prenumerowane w latach dwudziestych i trzydziestych przez weteranów, a także bogata współczesna dokumentacja prasowa.
Organizatorami uroczystości byli: Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Szubinie, SDK, Zespół Szkół, Urząd Miejski w Szubinie. W ramach obchodów rocznicy powstania Muzeum Ziemi Szubińskiej wykonało stempel okolicznościowy, który przekazany został do Urzędu Pocztowego w Szubinie. (kc)





Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, ul. Szkolna 2, 89-200 Szubin, tel. (0-prefix-52) 384-24-75
kreacja i wykonanie InterMan