aktualności

Powstańcy z Pałuk i Krajny będą mieli swoją stronę

dodano: 2011-01-27 13:01:52

Muzeum Ziemi Szubińskiej serdecznie zaprasza do udziału w projekcie pt. Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związane z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919. Projekt realizowany jest dzięki projektowi: „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Projekt „Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związanej z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013. Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Celem zadania jest ocalenie od zapomnienia i upowszechnianie wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim na Pałukach i Krajnie poprzez budowę strony internetowej − bazy danych − i druk przewodnika o zwycięskim powstaniu. Strona będzie zawierała zakładki dotyczące powstańców wielkopolskich, miejsc pamięci narodowej i wydarzeń, które miały wtedy miejsce. Przewodnik będzie zawierał informacje o miejscach pamięci z terenu powiatu nakielskiego związanych z powstaniem. Dzięki projektowi Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie będzie reprezentowane w sieci i dostęp do informacji o nim będzie łatwiejszy. Cel wpisuje się w Lokalną Strategię Rozwoju Partnerstwa dla Krajny i Pałuk.
Pomysłodawca ma świadomość, że odpowiedzialności za upowszechnianie wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919 na Pałukach i Krajnie nie można zrzucać na Wielkopolskę czy jeszcze dalej − na organy rządowe w stolicy. Warszawa ma swoje powstanie, Śląsk swoje, a Wielkopolska to już inne województwo i nie zawsze jest im po drodze ze skrawkiem województwa kujawsko-pomorskiego, czyli powiatem nakielskim. Jeśli my tu, na Pałukach i Krajnie, nie zadbamy o to, byśmy byli reprezentowani na stronach internetowych czy w wydawnictwach książkowych, nikt za nas tego nie zrobi. Jesteśmy to winni walczącym, bo: Nikt im iść nie kazał, poszli bo tak chcieli, bo takie dziedzictwo wziął po dziadach wnuk.

Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 zadecydowało o przynależności naszych ziem do Polski. Powiat nakielski to teren, na którym toczyły się zacięte walki frontu północnego Powstania Wielkopolskiego. Na terenie naszego powiatu znajdują się miejsca, które powstały w okresie XX-lecia międzywojennego, w latach po II wojnie światowej, a także w ostatnich latach. W każdej z gmin naszego powiatu jest wiele miejsc pamięci narodowej, o które należy nie tylko dbać. Trzeba informacje o tych miejscach, o ludziach, którzy stracili życie, by tu mogła być Polska, upowszechniać. Stanie się tak dzięki stronie internetowej, która będzie dostępna szerokiemu gronu w odróżnieniu szczególnie od słowników i wydawnictw lokalnych. W 2009 r. uroczyście obchodziliśmy 90. rocznicę powstania. W tym okresie powstało kilka nowych miejsc pamięci, a te dotychczasowe zostały w większości odnowione. Warto pokazać te nowe miejsca i te dotychczas istniejące w formie wydawnictwa – w formie przewodnika po tych miejscach.
Muzeum Ziemi Szubińskiej jest placówką, która upowszechnia wiedzę na temat powstania i której dorobek z tym związany jest nagradzany medalami i statuetkami. W swoim dorobku mamy organizację sesji popularnonaukowych, współredagowanie słownika biograficznego zawierającego biogramy powstańców, przewodników i wydawnictw opisujących miejsca pamięci i historię powstania. Jednak dopiero strona internetowa poświęcona tylko temu zagadnieniu redagowana przez ludzi interesujących się powstaniem i przy współpracy z partnerami będzie wiarygodnym źródłem informacji na temat miejsc, ludzi i wydarzeń związanych z Powstaniem Wielkopolskim na Pałukach i Krajnie.

Na zdjęciu Piotr Bembenek skanuje zasoby Muzeum.





Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, ul. Szkolna 2, 89-200 Szubin, tel. (0-prefix-52) 384-24-75
kreacja i wykonanie InterMan