aktualności
Odcinek kcyński frontu północnego
dodano: 2011-01-31 10:01:40
W piątek 28 stycznia 2011 r. w Kcyni miały miejsce gminne obchody 92. Rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. Inaugurowała je msza św. w intencji Powstańców Wielkopolskich sprawowana przez proboszcza ks. kanonika Michała Kosteckiego w kościele pw. WNMP w Kcyni.
Fotogaleria tutaj.
We mszy św. uczestniczyły poczty sztandarowe szkół, jednostek ochotniczych straży pożarnych, wojska (1 batalion logistyczny Ziemi Nakielskiej z Bydgoszczy), stowarzyszeń oraz delegacje i zaproszeni goście, a także dzieci i młodzież szkolna. Wolność krzyżami się mierzy. My to dobrze rozumiemy. (...) Dobroć krzyżami się mierzy. W naszym kraju czerwony krzyż jest znakiem ludzkiej dobroci. (...) Polskę krzyżami się mierzy. Od krzyża w Gdańsku aż ten na Giewoncie. Dumny jestem z tego, że jestem Polakiem. Tylko pod tym znakiem – znakiem krzyża – Polska jest Polską, a Polak Polakiem – mówił podczas skazania ks. Michał Kostecki.
Po mszy św. przemaszerowano na rynek miasta, gdzie przy obelisku poświęconym Powstańcom Wielkopolskim odbyła się dalsza część uroczystości. Są wydarzenia historyczne, o których nie powinno się zapominać, które winny pozostać na zawsze w naszej świadomości, otoczone legendą i żywą pamięcią. Do takich wydarzeń z pewnością zaliczyć należy Powstanie Wielkopolskiego, które wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu i szybko rozprzestrzeniło się na całą Wielkopolskę. Dziś obchodzimy tę rocznicę będąc na kilka dni przed szczególnie ważnymi dniami w historii naszego regionu. 2 i 3 lutego 1919 r. właśnie pod Kcynią – w rejonie Malic, Zabłocia, Szczepic, Suchoręcza – powstrzymane zostało natarcie niemieckie – podkreśliła Anna Duda-Nowicka witając wszystkich na uroczystościach 92. Rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Następnie poczet flagowy w składzie: flagowy Andrzej Szynakiewicz (OSP Kcynia), asystent Marcin Banach (OSP Dobieszewo) i Ariel Czechowski (OSP Kcynia) dokonał aktu podniesienia flagi państwowej.
Następnie powitano przybyłych gości. Wśród obecnych byli m.in. Sekretarz Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Województwa Kujawsko-Pomorskiego Mieszko Klawikowski, Wicestarosta Nakielski Andrzej Kinderman, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Kcyni Edmund Kroll, porucznik Damian Chudzyński (1 batalion logistyczny Ziemi Nakielskiej), Komendant Powiatowy PSP bryg. Romana Kłos, zastępca Komendanta Powiatowego PSP bryg. Franciszek Sobiechowski, prezes Koła Seniorów TPPW 1918/1919 w Mroczy major Jarosław Odrobiński.
W dalszej kolejności głos zabrał Burmistrz Kcyni Piotr Hemmerling. Gdy w Poznaniu 27 grudnia 1918 r. wybuchło powstanie, jasnym dla wszystkich było, że Kcynię, jako jedno z kluczowych, strategicznych ważnych miejsc, nie ominą walki z Prusakami. Szybko, bo już w noc sylwestrową 1918/1919 r. powstańcy zajęli miasto. Tutaj, przez dłuższy czas, pułkownik Kazimierz Grudzielski umieścił swój sztab. W Kcyni zorganizowano także szpital polowy. Najcięższe jednak walki toczyły się w dniu 3 lutego 1919 r. W tym to dniu, po ciężkich i krwawych bojach doszło do zatrzymania oddziałów pruskich, napierających od strony Bydgoszczy. Tyle faktów, które co roku przypominane, stanowią dla nas kcynian powód do dumy. Ta duma jest wyrazem szczególnego uznania dla wysiłku tych, którym przecież jak głosi jedno z powstańczych epitafiów „Nikt im iść nie kazał, poszli bo wiedzieli, za co idą walczyć, komu spłacać dług. Nikt im iść nie kazał, poszli bo tak chcieli, bo takie dziedzictwo wziął po dziadach wnuk. Nikt nie pytał o nic, a wszyscy wiedzieli za co idą walczyć, komu spłacić dług, że idą spłacić swej Ojczyźnie dług”. Tutaj, w Kcyni, mimo upływu 92 lat pamięć o Powstaniu Wielkopolskim jest ciągle żywa. Niemal w każdej rodzinie można odnaleźć jakiś wątek związany z tą insurekcją – podkreślił Burmistrz Kcyni Piotr Hemmerling.
Następnie odczytany został Apel Pamięci. Dokonali tego harcerze z Drużyny Harcerskiej im. Szare Szeregi ze Szkoły Podstawowej im. J. Czochralskiego w Kcyni: Filip Grzechnik, Martyna Skimina i Joanna Rosa. W dalszej kolejności delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym czyny Powstańców Wielkopolskim. Na tym zakończono uroczystości na rynku, a wszystkich przybyłych zaproszono na dalszą część do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury im. K. Prillowej w Kcyni. Tam uczniowie z Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Kcyni przygotowani pod okiem Dobromiły Siewkowskiej i Wioletty Radomskiej zaprezentowali się w programie artystycznym o Powstaniu Wielkopolskim. Ostatnim punktem obchodów było otwarcie wystawy poświęconej Powstaniu Wielkopolskiemu, która została wypożyczona z Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Z. Erdmanna w Szubinie. O wystawie oraz realizowanym przez szubińskie muzeum projekcie opowiedziała dyrektor Kamila Czechowska. Muzeum serdecznie zaprasza do udziału w projekcie pt. Utworzenie strony internetowej i wydanie przewodnika promującego miejsca pamięci narodowej związane z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919. Celem zadania jest ocalenie od zapomnienia i upowszechnianie wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim na Pałukach i Krajnie poprzez budowę strony internetowej − bazy danych − i druk przewodnika o zwycięskim powstaniu. Strona będzie zawierała zakładki dotyczące powstańców wielkopolskich, miejsc pamięci narodowej i wydarzeń, które miały wtedy miejsce. Przewodnik będzie zawierał informacje o miejscach pamięci z terenu powiatu nakielskiego związanych z powstaniem. Dzięki projektowi Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie będzie reprezentowane w sieci i dostęp do informacji o nim będzie łatwiejszy. Cel wpisuje się w Lokalną Strategię Rozwoju Partnerstwa dla Krajny i Pałuk – podkreśliła Kamila Czechowska.
Na koniec wszystkich zaproszono na poczęstunek – pyszne paszteciki, barszcz i ciasto.
Część złożonych wiązanek została przewieziona na cmentarz parafialny, gdzie znajduje się pomnik-mogiła Powstańców Wielkopolskich poległych w walce o wyzwolenie Kcyni i okolic oraz pod tablicę pamiątkową ku czci Powstańców Wielkopolskich biorących udział w zbrojnym natarciu w noc sylwestrową w Kcyni znajdującą się na budynku PKP.
Organizatorzy obchodów 92. rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918/1919:
Urząd Miejski w Kcyni, Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Kcyni, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kcyni, Parafia pw. WNMP w Kcyni, Harcerze ze Szkoły Podstawowej im. J. Czochralskiego w Kcyni.
Źróło: www.kcynia.pl
ZDJĘCIA Z UROCZYSTOŚCI W KCYNI - fot. K.Czechowska, P. Bembenek w naszej galerii TUTAJ TUTAJ TUTAJ
FILM Z UROCZYSTOŚCI W KCYNIA kliknij TUTAJ TUTAJ
FILM - WYSTĘP GIMNAZJUM W KCYNI - kliknij - TUTAJ TUTAJ TUTAJ
FILM występ młodzieży - ROTA kliknij TUTAJ TUTAJ TUTAJ
FILM występ młodzieży - KLIKNIJ - tutaj
FILM występ MŁODZIEŻY - UŁANI kliknij TUTAJ TUTAJ
|