aktualności

Wystawa pt. Powidoki wsi polskiej

dodano: 2018-04-09 09:04:38

Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna i Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy Parafii św. Wita w Słupach zaprosił w czwartek, 5 kwietnia 2018 r. na wernisaż wystawy z Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie pt. Powidoki wsi polskiej połączony z koncertem chóru Soli Deo z Nakła pod dyr. Michała Gacki. Występ był częścią projektu realizowanego przez Akcję Katolicką w Słupach przy wsparciu Powiatu Nakielskiego pn. Prezentacja dorobku Krajny i Pałuk w wymiarze artystycznym w 100 rocznicę odzyskania niepodległości.
Wystawa fotograficzną pt.Powidoki wsi polskiej prezentuje obraz polskiej wsi i rolnictwa na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Tytułowe powidoki to zatrzymane w obiektywie sceny z życia wsi, które toczy się swoistym rytmem ustalonym przez naturę. Powidoki prezentują archiwalne fotografie wybrane ze zbioru ponad 13,5 tys. zdjęć z Archiwum Ikonograficznego Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie oraz współczesne fotografie wykonane przez pracownika Muzeum Annę Barłóg. Wystawa składa się z 22 plansz łącznie z tytułową w formacie 100x100 cm, a uzupełniona została przez przedmioty pochodzące ze zbiorów Muzeum Ziemi Szubińskiej. Podczas wernisażu o wystawie mówiła kustosz Kamila Czechowska, która podziękowała także Romanowi Cholewińskiemu i Wojciechowi Krukowi za pomoc w przygotowaniu ekspozycji. O projekcie mówiła prezes Akcji Katolickiej Marlena Posadzy. W wernisażu udział wzięli radni powiatowi Beata Danielewska-Szymczak i Ignacy Pogodziński oraz radni miejscy Maciej Rejment, ks. proboszcz Leszek Kroll i członkowie AK Słupy. Po występnie chóru zebrani zwiedzili wystawę dotyczącą wsi, a także wystawę związaną ze świętami wielkanocnymi, która w tym dniu była ostatni dzień eksponowana.
Więcej zdjęć z wernisażu w Muzeum ---TUTAJMuzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, ul. Szkolna 2, 89-200 Szubin, tel. (0-prefix-52) 384-24-75
kreacja i wykonanie InterMan