aktualności

Rajd po Północnej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

dodano: 2018-08-06 09:08:25

W dniach 17-23 lipca 2018 r., członkowie 7 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej FENIKS z Szubina, im. Bohaterów Powstania Wielkopolskiego; udali się na Rajd po Północnej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Jako miejsce biwakowe wybraliśmy Harcerski Ośrodek Sportowo-Wypoczynkowy w Konopiskach nieopodal Częstochowy. Celem Rajdu było zwiedzanie podziemnych zakamarków Śląska, oraz przybliżenie ciężkiej pracy górnika i ich bliskich. Zwiedzaliśmy perełki wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO tj.: Zabytkową Kopalnię Srebra, arcydzieło podziemnej hydrotechniki - Sztolnię Czarnego Pstrąga, czy też przeżyliśmy niesamowitą górniczą podróż w czasie, schodząc stopniowo aż do 355 m. poniżej ziemi w Kopalni GUIDO. Zwiedziliśmy także jedyną na świecie tak starą i gotową do dalszej produkcji Fabrykę Zapałek w Częstochowie z pod znaku Czarnego Kota. Atrakcją niebywałą były opowieści przewodników ludzi, którzy tam pracowali, ludzi którzy włożyli całe swoje serce w ciężką pracę górnika, czy też walka o zachowanie dziedzictwa dla następnych pokoleń. Dzień niesamowitych wrażeń zapewniła nam wizyta w Parku Rozrywki Legendia w Chorzowie. Zapewne długo będziemy wspominać ten pobyt, a w szczególności druhna , która złożyła przyrzeczenia harcerskie na terenie HOSW ,,Pająk'' w Konopiskach. Będąc w okolicach Częstochowy również odwiedziliśmy klasztor jasnogórski, by zwiedzić i pokłonić się Matce Bożej Częstochowskiej, gdzie każdy z nas przyniósł swoje intencje.
Zadaniem naszym było również prowadzenie cyklu warsztatów z zakresu profilaktyki od uzależnień oraz sposobu zdrowego żywienia, co bardzo zainteresowało naszych podopiecznych. Wszelkie wyjazdy również miały im ukazać, że można i warto poznawać Polskę, ruszać przed siebie, nie zamykać się w sobie, co może spowodować dalszy ciąg negatywnych wydarzeń.
Tak wspaniała przygoda nie mogła by się odbyć bez wsparcia ze strony Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Szubinie, za co serdecznie w imieniu uczestników dziękujemy. Mamy nadzieję, że pozytywnie ,,naładowani,, będą sobie lepiej radzić z problemami i uzależnieniami w przyszłości.
pwd. D. Jakubiak





Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, ul. Szkolna 2, 89-200 Szubin, tel. (0-prefix-52) 384-24-75
kreacja i wykonanie InterMan