aktualności

Dwadzieścia lat wizyt w Szubinie

dodano: 2018-08-07 12:08:21

W czwartek, 2 sierpnia 2018 r., Szubin odwiedziła grupa byłych mieszkańców naszego miasteczka i byłego powiatu szubińskiego. Gości witał w Szubinie burmistrz Artur Michalak, były burmistrz Ignacy Pogodziński, Bernadeta Kowalska, która od lat pielęgnuje współpracę Szubina z Bergen, i Kamila Czechowska z Muzeum. Niemcy z Bergen, którzy urodzili się w Szubinie lub na terenie powiatu szubińskiego, od kilku lat w sentymentalnej podróży wracają do kraju swego dzieciństwa. Dzisiaj oni lub ich rodziny odwiedzają domy, w których kiedyś mieszkali, zachodzą do kościoła, składają kwiaty pod tablicą pamiątkową na byłym cmentarzu ewangelickim w Szubinie. Szlak ich wędrówki wiedzie zawsze przez Muzeum, w którym tym roku przygotowano wystawę pt. NIM NASTAŁA WOLNOŚĆ. Wystawa czasowa związana jest z okresem zaboru pruskiego w naszym mieście i powiecie szubińskim, który powstał na początku XIX w. i wiązał się z rozwojem miasta jako centrum administracji pruskiej.
Niemicy zwiedzili także wystawy stałe w murach szubińskiego muzeum. Po raz dwudziesty organizatorem był jak zwykle Helmut Behrends, który uhonorowany został przez burmistrza Artura Michalaka pamiątkowym dyplomem.

Więcej zdjęć --TUTAJMuzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, ul. Szkolna 2, 89-200 Szubin, tel. (0-prefix-52) 384-24-75
kreacja i wykonanie InterMan