aktualności

Amerykańskie Igrzyska w Oflag 64

dodano: 2018-09-24 09:09:18

Wydarzenie Amerykańskie Igrzyska w Oflagu 64 już za nami. 22 września 2018 r. na terenie Zakładu Poprawczego w Szubinie Burmistrz Szubina Artur Michalak przywitali wszystkich przybyłych mieszkańców i gości. Włodarz Szubina podziękował dyrektorowi Zakładu Poprawczemu w Szubinie Sebastianowi Hałasowi za udostępnienie terenu na organizację imprezy. O sportowych zmaganiach mówiła dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej Kamila Czechowska. Głos zabrała również posłanka na Sejm Ewa Kozanecka. Na imprezę przybyli także amerykańscy goście-rodziny byłych jeńców z Oflagu w towarzystwie Mariusza Winieckiego, który również zabrał głos i uroczyście wszystkich powitał. Odbył się pokaz futbolu amerykańskiego przygotowanego przez Klub Sportowy Bydgoszcz Archers oraz pokazu softballu przez KWK Construction Dęby Osielsko. Można było obejrzeć wystawy tj. Życie sportowe w obozach jenieckich w Szubinie przygotowaną przez Muzeum Ziemi Szubińskiej, Oflag 64.Obrazy z Życia Jeńców Amerykańskich przygotowaną przez Klub Miłośników Fotografii FLESZ a także wystawę prac uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Szubinie, która powstała pod okiem Marioli Polańskiej. Turniej w rzucie podkową cieszył się dużym zainteresowaniem przygotowanym przez Eugeniusza Grobelskiego. Wystąpiły dwie drużyny miejscowe przygotowane przez Daniela Lubawego i Dariusza Chojnackiego. Rozegrany został również mecz futbolu amerykańskiego z udziałem wychowanków z MOAS Szubin i Archers Bydgoszcz. Nad całością czuwała koordynator sportu Beata Danielewska-Szymczak oraz prezes Izabella Kalinowska i Stanisław Pawlak z Archers. Dostępna była również dla zwiedzających makieta obozu w budynku MOAS Szubin. Nad całością czuwali strażacy z OSP Szubin. Na zakończenie Klub Sportowy Bydgoszcz Archers wręczył piłki futbolowe dla Szkoły Podstawowej nr 2 w Szubinie oraz dla młodzieży z MOAS. Atrakcją był reprint gazetki Oflagu 64 w dwóch wersjach językowych, które można było otrzymać przy stoisku Muzeum Ziemi Szubińskiej. Całość uświetniła muzyka z epoki dzięki uprzejmości Szubińskiemu Domu Kultury. Podczas imprezy wywiady przeprowadzał red. Dariusz Korbal z Radia Nakło. Patronat nad wydarzeniem objęło Radio Nakło i Radio Żnin FM. Organizatorami byli: Gmina Szubin i Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Szubinie. Współorganizatorami : Archers Bydgoszcz, KWK CONSTRUCTION Dęby Osielsko, Zakład Poprawczy MOAS w Szubinie, Szubiński Dom Kultury, Klub Miłośników Fotografii FLESZ, The Oflag 64 Record, Szkoła Podstawowa nr 2 w Szubinie, OPS Szubin.

Archers Bydgoszcz to najstarszy w województwie kujawsko-pomorskim klub futbolu amerykańskiego, występujący nieprzerwanie od 2011 roku w rozgrywkach Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego. Klub zrzesza niemal 100 zawodników, trenujących w sekcjach seniorskiej, juniora starszego i juniora młodszego. Domowym boiskiem Archers jest Stadion Miejski przy ulicy Słowiańskiej w Bydgoszczy.
Warto wspomnieć, że w tegorocznych rozgrywkach drużyna juniorska zdobyła brązowy medal Mistrzostw Polski, a drużyna seniorska, która jest obecnie w trakcie swojego sezonu, przewodzi tabeli swojej grupy eliminacyjnej.
"W 1992 roku przy szkole podstawowej w Osielsku zawiązała się sekcja baseballowa, co doprowadziło do powstania klubu w 1994r. Tak powstał Uczniowski Klub Baseballowy Dęby Osielsko.
Przez lata swojego istnienia Dęby dorobiły się medali Mistrzostw Polski w każdej kategorii wiekowej. W obecnym sezonie Dęby Osielsko zajęły II miejsce w Pucharze Polski Seniorów oraz Mistrzostwach Polski U-23. Ponadto seniorzy uzyskali awans do półfinałów Mistrzostw Polski, które odbędą się we wrześniu br.

Więcej zdjęć --TUTAJMuzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, ul. Szkolna 2, 89-200 Szubin, tel. (0-prefix-52) 384-24-75
kreacja i wykonanie InterMan