aktualności

100. rocznica urodzin patrona placówki Zenona Erdmanna

dodano: 2018-11-26 11:11:32

W sobotę 24 listopada 2018 roku w Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna odbyły się uroczystości związane z 100. rocznicą urodzin patrona placówki.
Obchody zaczęły się odsłonięciem przed muzeum, tablicy pamiątkowej, pod którą harcerze z Szubińskiego Kręgu Seniora ZHP zakopali kapsułę pamięci, w której znalazła się m.in. spisana historia harcerstwa szubińskiego. Wydarzenie zostało uświetnione harcerskim śpiewem. Kapsułę odsłaniał Stanisław Drzazga w asyście Teresy Foigt i Jana Mierzwińskiego.
Następnie już w budynku Muzeum Ziemi Szubińskiej, córka Zenona Erdmanna - Jadwiga wraz z burmistrzem Szubina, Mariuszem Piotrkowskim, odsłoniła tablicę pamiątkową poświęconą zasłużonemu patronowi muzeum, po czym w sali głównej rozpoczęła się główna część sobotniego spotkania.
Gości powitała dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, Kamila Czechowska. Wśród licznie zgromadzonych pojawili się m.in.: burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski, córki patrona: Elżbieta Erdmann, Jadwiga Erdmann i Danuta Galica wraz z mężem Mariuszem i synem Dariuszem, ks. dziekan Tadeusz Lesiński, ks. Jacek Pawelczyk, ks. Michał Kudłacik, przewodnicząca Rady Miejskiej Anna Kijowska wraz z radnymi: Hanną Adamczewską, Piotrem Adamczewskim, Remigiusz Kasprzak, Arturem Michalakiem, Maciejem Rejmentem, Stanisławem Wypychem i pracownikami szubińskiego ratusza, przewodniczący Rady Powiatu Nakielskiego Zbigniew Sabaciński, członek zarządu powiatu Ignacy Pogodziński, oraz dh hm Alicja Przybyłowicz z Hufca ZHP Pałuki wraz z harcerzami.
Kulminacyjnym punktem popołudniowych wspomnień był materiał filmowy, w którym o Zenonie Erdmannie, wypowiedziały się osoby współpracujące z nim na różnych polach jego pracy społecznej: Jerzy Kozłowski, Elżbieta Donarska, Jan Głodek z Bydgoszczy, Stanisław Pilarski z Kcynii, Andrzej Wrona, Ignacy Pogodziński, Marlena Posadzy, Mariola Polańska, Ewa Szczygieł, Piotr Adamczewski, oraz Kamila Czechowska.
Po emisji filmu na scenie muzeum pojawił się wnuk patrona, Dariusz Galica wraz z Victorią Yurash, którzy zaprezentowali pokaz taneczny, za który zebrali ogromne brawa i owacje od zgromadzonych gości. Narrację nad pokazem prowadziła Danuta Galica.
Całość spotkania została uświetniona toastem ku pamięci Zenona Erdmanna wzniesionym przez burmistrza Szubina Mariusza Piotrkowskiego, natomiast córka patrona muzeum, Elżbieta Erdmann pokroiła okolicznościowy tort.
Po części oficjalnej miały miejsce kuluarowe rozmowy i wspomnienia dotyczące bohatera tego popołudnia. Była także możliwość odnalezienia siebie i podpisania na dużej fotografii Zenona Erdmanna wraz z grupą przyjaciół i znajomych z czasów harcerskich.
FOTORELACJA Z UROCZYSTOŚCI W MUZEUM ---TUTAJMuzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, ul. Szkolna 2, 89-200 Szubin, tel. (0-prefix-52) 384-24-75
kreacja i wykonanie InterMan