aktualności

Uroczystość 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Szubinie

dodano: 2019-09-03 09:09:29

Uroczystość 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Szubinie rozpoczęła się 1 września 2019 o godz. 15 na szubińskim cmentarzu parafialnym w kościele pw. św. Małgorzaty. Mszę św. odprawił ks. kanonik Tadeusz Lesiński, koncelebrowali ją ks. Jacek Pawelczyk i ks. Czesław Krzyżanowski. Następnie w pochodzie władze gminy, radni Rady Miejskiej w Szubinie i powiatu nakielskiego, duchowni, dyrektorzy szkół, nauczyciele, uczniowie, przedstawiciele organizacji społecznych, kulturalnych, przedsiębiorstw, służb mundurowych i OSP oraz harcerze przeszli pod pomnik ofiar II wojny światowej. Zebranych powitała dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej Kamila Czechowska, która prowadziła uroczystość. Następnie głos zabrał burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski, który m.in. nawiązał do wydarzeń z czasu wojny w Szubinie. Później głos zabrali krewni osób, które w czasie wojny straciły życie. Tomasz Szczepaniak z Borku Wielkopolskiego, który przybył na uroczystość ze swoją rodziną, krewny ppor. Józefa Suplickiego, który został ranny w okolicy Osieka nad Notecią i zmarł w Szubinie 1 września, w swojej wypowiedzi o krewnym podziękował m.in. Zenonowi Erdmannowi, dzięki któremu rodzina poległego żołnierza dowiedziała się o miejscu jego pochówku. Tomasz Szczepaniak odczytał także list od burmistrza Borku Wielkopolskiego. Głos zabrał także Adam Godek, który opowiedział o pochowanym w tym miejscu Ludwiku Sass, i Benigna Olszewska, która mówiła o Mieczysławie Piaseckim. Wzruszającą uroczystość, także dzięki występowi młodzieży szkolnej pod kierunkiem Jolanty Muzalewskiej, zakończyło złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy pod pomnikiem.
W alejce cmentarnej przy pomniku podczas obchodów rocznicy udostępniona była wystawa przygotowana ze zbiorów własnych przez Muzeum Ziemi Szubińskiej pt. A więc wojna, na której obejrzeć można było m.in. mapy, zdjęcia, dokumenty z okresu okupacji. Wystawę zwiedzili nie tylko uczestnicy uroczystości, ale też odwiedzający cmentarz. Wystawa zostanie już wkrótce udostępniona zwiedzającym na szubińskim rynku.
Fotorelacja w galerii ---TUTAJ
Organizatorzy: Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, Parafia pw. św. Marcina Bpa, Szubiński Dom Kultury, Urząd Miejski w Szubinie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. prof. E. Chroboczka.Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, ul. Szkolna 2, 89-200 Szubin, tel. (0-prefix-52) 384-24-75
kreacja i wykonanie InterMan