aktualności

Wspomnienie o śp. Januszu Brzeczce

dodano: 2020-09-17 16:09:03

,,Są chwile i ludzie, których się nie zapomina''. Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość, że w dniu 15 września 2020 roku w wieku 74 lat zmarł śp. Janusz Brzeczka, pedagog, społecznik, Radny Rady Miejskiej w Szubinie w latach 1994-2006, prezes szubińskiego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, przyjaciel Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna. Od lat związany z szubińskim muzeum, gdzie godzinami przebywał na historycznych poszukiwaniach dziejów regionalnego ziemiaństwa, o którym mógł rozprawiać długimi godzinami. Każde spotkanie czy zebranie odbywające się w muzeum musiało obowiązkowo zakończyć się krótkim wspomnieniem lub anegdotą związaną z życiem mieszczaństwa byłego powiatu szubińskiego. Pan Janusz Brzeczka należał do ludzi, którzy swoja historyczna pasja potrafili pozytywnie zarazić inne osoby. Przez wiele lat prowadził szubińskie rodziny uczestników powstania wielkopolskiego, którym przewodził jako prezes Koła TPPW 1918-1919. Był współorganizatorem rocznicowych uroczystości, zbierał materiały o uczestnikach powstańczej wiktorii z roku 1919, zawsze z wielkim pietyzmem odnosił się do ludzi i bohaterów tworzących nasza lokalną historię. Przez lata był wielkim przyjacielem muzeum, w którym spędzał długie godzina na rozmowach z jego pierwszym kustoszem Zenonem Erdmannem, a potem jego następcą kustoszem Kamilą Czechowską. Zawsze służył nam dobrym słowem i pomocą w codziennym funkcjonowaniu palcówki.
W zmarłym tracimy człowieka skromnego i szlachetnego, dobrego pedagoga i przyjaciela młodego pokolenia, społecznika ziemi szubińskiej.
Rodzinie Zmarłego wyrazy najgłębszego i szczerego współczucia składają dyrektor i pracownicy Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna oraz Zarząd i członkowie Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 Koło im. Ks. radcy Ludwika Sołtysińskiego w Szubinie.
Przewodniczący Rady Muzeum Ziemi Szubińskiej Piotr S. Adamczewski
Kustosz Muzeum Kamila Czechowska

Fotograficzne wspomnienie o śp. Januszu Brzeczce ---TUTAJ

Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, ul. Szkolna 2, 89-200 Szubin, tel. (0-prefix-52) 384-24-75
kreacja i wykonanie InterMan