aktualności

Pamięć o 17 września 1939 r.

dodano: 2020-09-18 08:09:06

17 września 2020 r. o godzinie 12:00 Burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski wraz z Zastępcą Burmistrza Wiolettą Borys-Stachowiak, a także z Przewodniczącą Rady Miejskiej Anną Kijowską i z Przewodniczącym Pierwszej Kadencji Rady Seniorów Janem Kosteckim oraz z Dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej Kamilą Czechowską udali się na cmentarz w Szubinie w celu złożenia kwiatów pod Głazem z Tablicą Pamięci Pomordowanych na Wschodzie. Pomnik ten upamiętnia zamordowanych na Kresach Wschodnich.
Po południu w Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna odbyła się projekcja filmu pt. MÓJ OSTATNI LIST autorstwa Stanisława Dąbrowskiego (reżyseria) i Dominika Krzeszewskiego (scenariusz). Głównym wątkiem filmu są zmagania żołnierzy BON z wydarzeniami z września 1939 roku. Akcja rozpoczyna się w przed dzień wybuchu drugiej wojny światowej. Głównymi bohaterami są dwaj młodzi żołnierze Witold i Tadeusz, członkowie Batalionu Obrony Narodowej. Po projekcji Prezes Akcji Katolickiej Danuta Siewkowska wraz z zarządem podziękowali autorom filmu za podjęcie tego trudnego tematu. Następnie autorzy odpowiadali na pytania i dzielili się wspomnieniami z realizacji projektu. O wkładzie w tworzenie filmu mówił prezes Towarzystwa Historycznego w Kcyni Piotr Dąbrowski. Po wywiadzie Teresa Foight podziękowała autorom filmu za piękne i wzruszające odtworzenie historii. Podczas uroczystości wszyscy przybyli goście zostali zaproszeni do zapoznania się z nowo powstałą wystawą z zasobów IPN pt. WRZESIEŃ 1939. POLSKA WOBEC NIEMIECKIEJ I SOWIECKIEJ AGRESJI oraz wystawą pt. WOJNA POLSKO-BOLSZEWICKA I JEJ WIELKOPOLSKI ŚLAD. Następnie udano się pod Pomnik Ofiar Zbrodni Hitlerowskich i Komunistycznych w celu złożenia kwiatów i zniczy oraz oddania hołdu Ofiarom zbrodni. To nadzwyczajne wydarzenie było także zakończeniem Dni Kultury Chrześcijańskiej. W uroczystości uczestniczyli między innymi: Burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski, Zastępca Burmistrza Szubina Wioletta Borys-Stachowiak, Przewodnicząca Rady Miejskiej Anna Kijowska wraz z radnymi Hanną Adamczewską, Robertem Rynarzewskim i Stanisławem Wypychem, Przewodniczący Rady Powiatu Zbigniew Sabaciński, ks. Tadeusz Lesiński, ks. Jacek Pawelczyk, dyrektorzy szkół i instytucji, przedstawiciele organizacji. Oprawę spotkania i wartę honorową pod pomnikiem pełnili członkowie Towarzystwa Historycznego z Kcyni.
Tego samego uczniowie kl. VIII Szkoły Podstawowej Nr 1 w Szubinie wraz z nauczycielami Barbarą Kowalewską oraz Arturem Michalakiem oraz kustosz muzeum . Uczniowie zostali zapoznani z wydarzeniami z 17 września 1939 r. oraz ich następstwem, które przedstawiła im dyrektor muzeum Kamila Czechowska. Kustosz Kamila Czechowska wraz z uczniami i nauczycielami uczciła pamięć poległych w walkach z okupantem hitlerowskim, składając znicze pod pomnikiem na Placu Kościelnym w Szubinie.
GALERIA ZDJĘĆ PONIŻEJ:
https://muzeum.szubin.net/index.php?d=wiecej&d1=galeria&d2=1255

Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, ul. Szkolna 2, 89-200 Szubin, tel. (0-prefix-52) 384-24-75
kreacja i wykonanie InterMan