aktualności

Nowe wystawy - na Rynku i w Muzeum - zapraszamy

dodano: 2021-04-29 08:04:43

Przed nami majowe święta, na które Muzeum Ziemi Szubińskiej przygotowało dwie wystawy. Jedną plenerową a drugą w murach muzeum. Pierwsza dostępna jest dla zwiedzających całą dobę, drugą będzie można zwiedzać od 4 maja w murach Domu Polskiego. Prezentowane wystawy dotyczą święta 1 Maja i 3 Maja. Warto dodać, że w tym roku obchodzimy 230. rocznicę Konstytucji 3 Maja.
1 maja 2021 r. Muzeum Ziemi Szubińskiej zaprasza na pierwszomajowy pochód wspomnień na szubiński Rynek. Muzeum zaplanowało na maj wystawę plenerową pt. 1 MAJA NA CZARNO BIAŁEJ KLISZY. Wystawa powraca na szubiński rynek po 9 latach od premiery w 2012 r. i towarzyszy jej bezpłatny folder, który będzie dostępny w Muzeum po zdjęciu ograniczeń związanych z COVID. Wystawa składa się z dwustronnych planszy i pokazuje na zdjęciach archiwalnych jak w latach 60. i 70. obchodzono to święto. Pierwsze obchody 1 Maja zorganizowano w 1890. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950 r. Udział w pochodzi był przymusowy w czasach PRL. Wystawa będzie dostępna dla każdego, kto na miejsce spaceru wybierze Rynek. Ekspozycja potrwa do 9 czerwca 2021 r. Wystawa powstała w ramach projektu pt. „Kultywowanie miejscowych tradycji poprzez organizację wystaw plenerowych oraz wyposażenie Muzeum Ziemi Szubińskiej w stojaki wystawiennicze.” Muzeum zdobyło fundusze unijne za pośrednictwem Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” w ramach zadania „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Zadanie współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013. Instytucja Zarządzająca PROW 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Druga wystawa związana z rocznicą Konstytucji 3 Maja i dostępna będzie dla publiczności od wtorku 4 maja w siedzibie Muzeum Ziemi Szubińskiej przy ul. Szkolnej 2. 3 maja 1791 roku Sejm Wielki uchwalił Konstytucję Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie i drugą na świecie. Dwa dni po uchwaleniu Konstytucji dzień 3 maja uznano za święto narodowe. Próba naprawy Rzeczpospolitej spotkała się z agresją sąsiednich państw, a Polska na prawie 150 lat dostała się do niewoli. Oficjalnie święto zostało na długi czas zawieszone, ale kultywowały je polskie środowiska patriotyczne. Święto 3 Maja zostało przywrócone w II Rzeczypospolitej. Po wybuchu II wojny światowej święto zostało zdelegalizowane przez okupantów niemieckich i radzieckich. Obchody zakazane były również w PRL. Do kalendarza świąt państwowych powróciło 3 maja 1990 r. W Szubinie tradycyjnie obchodzone jest Mszą św. na szubińskim Rynku. Pandemia i obowiązujące obostrzenia uniemożliwiają świętowanie w tej formie.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą muzeum.

Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, ul. Szkolna 2, 89-200 Szubin, tel. (0-prefix-52) 384-24-75
kreacja i wykonanie InterMan