aktualności

Ruiny zamku otwarte!

dodano: 2021-08-16 11:08:44

Ruiny zamku otwarte!

15 sierpnia 2021r. przejdzie do historii – to właśnie wczoraj, nad rzeką modrą Gąsawką otwarto odnowione mury XIV w. zamku w Szubinie.

Na uroczystość przybyli: Przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Elżbieta Piniewska oraz Starosta Tadeusz Sobol wraz z Wicestarostą Tomaszem Miłowskim, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Szubinie Anna Kijowska, Zastępca Burmistrza Wioletta Borys-Stachowiak. Nie zabrakło radnych, sołtysów, przedstawicieli jednostek organizacyjnych i kulturalnych, służb porządkowych, ratowniczych, duchowieństwa oraz mieszkańców naszej gminy i turystów.

Wszystkich przybyłych gości powitał konferansjer Tomasz Matuszak, następnie głos w sprawie inwestycji zabrał Burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski. Rys historyczny zamku przedstawiła dr Kamila Czechowska – Kustosz Muzeum Ziemi Szubińskiej. Oficjalną część zakończono przecięciem wstęgi toporem oraz hukiem z armaty w wykonaniu Bractwa Strzeleckiego.

W części artystycznej można było poczuć historyczny klimat średniowiecznej wioski, gdzie grupa wojów Jantar prowadziła pokazy walk rycerskich, strzelanie z łuku czy warsztaty rzemiosł dawnych. Można było również spróbować pieczonego prosiaka, którego dla gości upiekła Pani Romana Damrath z Biesiadnej Chaty.

Nietuzinkową atrakcją było wirtualne zwiedzanie zamku w goglach VR, dzięki wykorzystaniu technologii rozszerzonej rzeczywistości mieliśmy możliwość cofnięcia się w czasie.

Dużą popularnością cieszyły się naszyjniki i bransoletki z rzemyków oraz pamiątkowe magnesy, które można było otrzymać w namiocie Urzędu Miejskiego w Szubinie.

Na stoisku Muzeum można było nabyć ciekawe upominki z naszej gminy. Nie zabrakło stoiska z toporami, łukami i mieczami, które w iście rycerskim stylu prezetntowali Państwo Siemiątkowscy. Swoją własnoręcznie wykonaną biżuterię, zaprezentowała Milena Napierała. Na najmłodszych czekał dmuchany zamek oraz rycerski plac zabaw. Na zakończenie koncert zagrał zespół Pradella Quintet. Wspóorganizatorem wydarzenia był Szubiński Dom Kultury.

Prace budowlane i konserwatorskie przy zabytku-ruinach zamku rycerskiego w Szubinie wyniosły ponad 1,3 mln. Pozyskaliśmy 85% dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach ochrony środowiska naturalnego i zasobów kulturowych na obszarze ZIT z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Prace przygotowawcze nad inwestycją rozpoczęły się we wrześniu 2020 roku. Wykonawcą robót była firma Katanga. Na placu budowy obecna była również pani Aneta Trzcińska-Kałużna, która sprawowała nadzór archeologiczny.

Zakres robót obejmował m.in.: konserwację ruin zamku, budowę kładki, wytyczenie tematycznej ścieżki edukacyjnej, budowę placu zabaw, oświetlenie terenu, urządzenie miejsca na ognisko czy odtworzenie historycznej drogi dojazdowej z kamienia polnego.

Mamy nadzieję, że zamek, który odzyskał blask będzie dostojną atrakcją na mapie turystycznej naszej gminy i regionu Pałuk.
Tekst za: szubin.pl Fotofelacja z otwarcia-- TUTAJ

Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, ul. Szkolna 2, 89-200 Szubin, tel. (0-prefix-52) 384-24-75
kreacja i wykonanie InterMan