aktualności

Premierowy pokaz filmu „Józef Knach- siła charakteru”

dodano: 2021-09-30 14:09:11

24 września br. w Urzędzie Miejskim w Kcyni odbył się premierowy pokaz filmu „Józef Knach- siła charakteru”. Ten fabularyzowany dokument ukazuje losy powstańca wielkopolskiego, przedwojennego nauczyciela i kierownika Szkoły Powszechnej w Dobieszewie, który poniósł śmieć w wyniku niemieckich represji na jesieni 1939r. Na kanwie losów śp. Józefa Knacha zostały przywołane historie instytucji, miejsc, osób, przybliżone dzieje naszego regionu z tamtych czasów.
Uroczystość rozpoczęła się występem Mai Woźniak, która przepięknie wykonała utwór pt. „Taki kraj”, wprowadzając obecnych w nastrój zadumy. Następnie głos zabrała Hanna Paszkiewicz ze Stowarzyszenia Fachury Kultury witając przybyłych na premierę, czyniąc krótką przemowę wraz z zaproszeniem na seans.
Widzowie dopisali, przybyły osoby z Kcyni i okolic- z Dobieszewa, z Chwaliszewa, ale także z Wągrowca, Szubina, Nakła, Wapna, Smuszewa, Bydgoszczy, Poznania, a nawet ze Szczecina.
Zgromadzeni z uwagą obejrzeli film, a po zakończeniu jego emisji zapadła przejmująca cisza, … a potem brawa.
Po pokazie Hanna Paszkiewicz przedstawiła aktorów, którzy pojawili się w filmie, a mianowicie: dr hab. Izabellę Parowicz- prawnuczkę Józefa Knacha, Ignacego Straszewskiego – ucznia Technikum Elektryczno-Energetycznego Nr 2 im. Jana III Sobieskiego w Bydgoszczy, wnuka Józefa Knacha- Adama Parowicza oraz Zofię Okrutnik, która w scenach rekonstrukcyjnych wcieliła się w rolę córki Józefa Knacha - Zefirynę Parowicz. Niestety pani Zofia z przyczyn zdrowotnych nie mogła uczestniczyć w premierze.
Następnie zostały przedstawione osoby, które swą ekspercką wiedzą na tematy historyczne podzieliły się w filmie, a byli to : Sebastian Chosiński z I LO im. Powstańców Wielkopolskich w Wągrowcu, prezes Towarzystwa Historycznego w Kcyni -Piotr Dąbrowski, dyrektor szkoły w Dobieszewie -Antoni Kalka, Justyna Makarewicz z Dźwiękowego Archiwum w Kcyni, dr Jakub Linetty z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, dyrektorka Muzeum Ziemi Szubińskiej- dr Kamila Czechowska. Większość z nich była obecna na pokazie.
Potem przyszedł czas na liczne podziękowania i gratulacje przede wszystkim w stronę twórców filmu: Hanny Paszkiewicz (scenariusz i reżyseria), Anny Okrutnik-Straszewskiej (kierownik produkcji), Bożeny Mroczek (tłumacz z języka niemieckiego), Sebastiana Bartkowskiego i Adama Zybury (zdjęcia i montaż), jak i wszystkich osób w nim występujących.
M.in. głos zabrała w imieniu dyrektora Szkoły Podstawowej im. bł. Marii Karłowskiej w Dobieszewie – Ewa Tomaszek, Jan Kurant – przewodniczący Rady Miejskiej w Kcyni, Maciej Patelski – dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Wagrowcu, Kamila Czechowska- dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej.
Wzruszająca była przemowa prawnuczki bohatera filmu- Izabelli Parowicz oraz członków rodziny, którzy tak licznie przybyli na premierę. Ich zadowolenie i pochlebne opinie były najlepszą recenzją filmu!
Bożena Mroczek i Anna Okrutnik-Straszewska przedstawiły też obecnym edukacyjny wymiar projektu filmowego. Przy wejściu na salę każdy otrzymywał dwujęzyczny folder z życiorysem Józefa Knacha. Natomiast film może też stanowić pomoc dydaktyczną, dlatego został on przygotowany na nośnikach pamięci wraz z folderem dla zaproszonych dyrektorów szkół i placówek kulturalnych gminy Kcynia.
Folder został przygotowany przez Bożenę Mroczek (wykonanie i tłumaczenie na język niemiecki) i Magdalenę Pikorę (tłumaczenie na język angielski).
Po części oficjalnej zebrani zostali zaproszeni na kawę, herbatę i poczęstunek. Toczyły się długie rozmowy i dyskusje.
Stowarzyszenie Fachury Kultury pragnie podziękować WSZYSTKIM, którzy pomogli w realizacji projektu filmowego.
Urzędowi Miasta w Kcyni za sfinansowanie tego przedsięwzięcia.
Tekst za: Stowarzyszenie Fachury Kultury

Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, ul. Szkolna 2, 89-200 Szubin, tel. (0-prefix-52) 384-24-75
kreacja i wykonanie InterMan