aktualności

Rekonstrukcja historyczna na Rynku

dodano: 2021-11-22 09:11:45

W sobotę 20 listopada 2021 r. na szubińskim Rynku zaprezentowana została rekonstrukcja historyczna walk o Szubin z 1919 r. Program wydarzenia przewidywał warsztaty historyczne w formie żywych lekcji historii. Zaprezentowano m.in. dawne zawody rzemieślnicze; stroje i modę I połowy XX w.; wojsko i militaria, kuchnię bardzo polową, czyli co jedzono w tamtych czasach; kapelę podwórkową; punkt werbunkowy do powstania wielkopolskiego. Nie zabrakło ciekawostek i możliwości aktywnego udziału. Na uczestników czekał ciepły posiłek, kawa i herbata oraz coś słodkiego. Swoje stoisko wystawiło także Muzeum Ziemi Szubińskiej, którego pracownicy rozdawali uczestnikom flagi w barwach narodowych. Mieszkańcy Szubina i goście z zewnątrz aktywnie brali udział w wydarzeniu, a największym zainteresowaniem cieszyły się zdjęcia z rekonstruktorami. Około godz. 16.00 odbyła się inscenizacja walk powstańców wielkopolskich z oddziałami niemieckimi, na którą zaprosił burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski. Narrację walk opracowała dr Kamila Czechowska. Tak jak 103 lata temu, sygnał do ataku na Szubin dał wystrzał z armaty.
Ostatnim aktem sobotniego wydarzenia było oddanie hołdu powstańcom poległym w bitwach o Szubin. Na szubińskim cmentarzu rekonstruktorzy, przedstawiciele władz samorządowych i grupa mieszkańców złożyła wiązanki kwiatów i zapaliła znicze. W imieniu mieszkańców hołd pod pomnikiem na powstańczej mogile oddała przewodnicząca rady miejskiej Anna Kijowski i burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski. Na zakończenie oddano salwę honorową i wysłuchano utworu na trąbkę.
W inscenizacji wzięli udział rekonstruktorzy z Towarzystwa Historycznego z Kcyni, GRH "Garnizon" z Bydgoszczy, GRH ZHR z Bydgoszczy. Współorganizatorami była Gmina Szubin oraz Szubiński Dom Kultury, OSP Szubin, oraz Muzeum Ziemi Szubińskiej.

https://muzeum.szubin.net/index.php?d=wiecej&d1=galeria&d2=1282

Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, ul. Szkolna 2, 89-200 Szubin, tel. (0-prefix-52) 384-24-75
kreacja i wykonanie InterMan