aktualności

Hołd Powstańcom w dniu narodowego święta

dodano: 2021-12-28 14:12:22

Po raz pierwszy w tym roku obchodziliśmy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Święto to, ustanowione przez Sejm ma upamiętniać zwycięski zryw Polaków przeciwko Niemcom z lat 1918-1919.
Oddano hołd poległym powstańcom wielkopolskim w walkach za polską niepodległość i wolność. Złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze pamięci spoczywającym na cmentarzu w Szaradowie, Samoklęskach Dużych i Rynarzewie oraz wraz z delegacją Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Rynarzewie i Radnych z Zamościa pod pomnikiem w miejscu bitwy o pociąg pancerny w Zamościu.
W Szubinie Burmistrz i Zastępca wraz z Ks. Dziekanem Tadeusz Lesińskim, radnymi, delegacjami przedstawicieli IPN, instytucji kultury, placówek oświatowych, Rady Seniorów Gminy Szubin oraz Stowarzyszeń złożyli wieńce pod Pomnikiem-Mogiłą Powstańców Wielkopolskich na Cmentarzu.
Wcześniej Burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski z Dyrektorem Muzeum Ziemi Szubińskiej dr Kamilą Czechowską uczestniczyli w inauguracji wojewódzkich obchodów w Kcyni, gdzie współorganizatorami byli Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz oraz Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński.
Na zakończenie Burmistrz Szubina podziękował przybyłym, w szczególności rodzinom powstańców wielkopolskich.
Dodatkowo, na szubińskim Rynku i w Muzeum Ziemi Szubińskiej, dostępne są wystawy związane z powstaniem i pamięcią o powstańczym zrywie.
Źródło: szubin.pl
Fotorelacja poniżej:
https://szubin.pl/aktualnosci/narodowy-dzien-zwycieskiego-powstania.html

Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, ul. Szkolna 2, 89-200 Szubin, tel. (0-prefix-52) 384-24-75
kreacja i wykonanie InterMan